اثبات سهام چیست؟

 • سهام‌گذاری در اثبات سهام چیست؟
 • آیا می‌تواند در کسب درآمد غیرفعال رمزارز به ما کمک کند؟
 • آیا پرخطر است؟
 • قبل از شروع چه مواردی را باید بدانیم؟

در این نوشته سعی می‌کنیم به همه این سوالات پاسخ دهیم و همچنین بیان می‌کنیم که چگونه می‌توانید به تنهایی سهام‌گذاری اتریوم را انجام دهید.

بیشتر بدانید: اثبات کار چیست؟ راهنمای کامل

اثبات سهام چیست؟

اثبات سهام (Proof of Stake) یک سازوکار اجماع جایگزین برای اثبات کار است. این سازوکار به کاربران این امکان را می‌دهد تا به جای به کارگیری توان محاسباتی، سکه‌های خود را در سهام‌گذاری شرکت دهند. سپس شبکه به صورت تصادفی کاربران را برای کمک به ایجاد بلوک بعدی تراکنش‌ها انتخاب می‌کند. از طریق اثبات سهام، یک بلاک‌چین می‌تواند به‌صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به رایانه‌های قدرتمند و اتلاف برق، به‌روزرسانی شود.

این خلاصه‌ای بود از اثبات سهام. برای توضیح دقیق‌تر ادامه این نوشته را حتماً بخوانید.
اگر در زمینه رمزارزها تازه‌کار هستید، پیشنهاد می‌کنیم با مقالاتِ بیت‌کوین چیست؟” و یا “استخراج بیت‌کوین چیست؟” شروع کنید تا پایه و اساس محکمی برای آنچه در اینجا به آن خواهیم پرداخت به دست آورید.

1. استخراج

قبل از اینکه وارد موضوع سهام‌گذاری شویم اجازه دهید لحظه‌ای مشکلی را که سهام‌گذاری سعی در حل آن دارد درک کنیم. بیت‌کوین و دیگر رمزارزهای غیرمتمرکز وعده ارسال پول به صورت دیجیتالی و بدون هیچ مرجع مرکزی را می‌دهند. در ابتدا، راه‌حل برای مدیریت یک بلاک‌چین، که یک اصطلاح برای دفترکل موجودی است که توسط هیچ نهادی کنترل نمی‌شود، از طریق استخراج انجام می‌شود. استخراج (ماینینگ) نوعی رقابت است که در آن کامپیوترهای قدرتمند سعی می‌کنند راه‌حل یک مسئله ریاضی را پیدا کنند. هر کسی که راه‌حل را پیدا کند، حق نوشتن صفحه بعدی تراکنش‌ها را که به عنوان بلوک نیز شناخته می‌شود، در دفتر کل به دست می‌آورد.
با استفاده از استخراج، هرچه رایانه قدرتمندتری استفاده کنید، در یک ثانیه می‌تواند معادلات بیشتری حل کند و شانس شما را برای برنده شدن در این مسابقه بالا می‌برد. به لطف قوانین ریاضی و احتمالات بعید است که هر فرد یا گروهی بتواند حق انحصاری به‌روزرسانی دفترکل را به دست آورد و این گونه تمرکززدایی حفظ می‌شود.

اثبات کار (اثبات سهام)

در اصطلاح فنی از استخراج به “اثبات کار” یاد می‌کنند. زیرا با نمایش راه‌حل مناسب، ماینرها ثابت می‌کنند که کار زیادی انجام داده‌اند، زیرا به غیر از استفاده از توان محاسباتی برای کار مداوم در تلاش برای حدس زدن آن هیچ راه دیگری برای رسیدن به راه‌حل وجود ندارد. اثبات کار را به این دلیل  سازوکار اجماع می‌گویند که هدف آن ایجاد توافقی با کسی است که می‌تواند دفترکل را در میان گروهی از افرادی که واقعاً یکدیگر را نمی‌شناسند یا ملاک و مبنای دیگری برای کار با همدیگر ندارند، به‌روزرسانی کند. با آنکه سازوکار اجماع اثبات کار ممکن است یک راه‌حل قابل اعتماد و مطمئن برای مدیریت یک دفترکل غیرمتمرکز باشد، ولی از نظر انرژی و سرمایه بسیار پرهزینه است. اجرای ابر رایانه‌ها فقط به خاطر حدس زدن یک عدد، مقدار زیادی برق مصرف می‌کند که از جمله معایب آن می‌باشد.

2. شرح اثبات سهام

به دلیل این معایب، سازوکارهای اجماع دیگری در طول این سال‌ها پیشنهاد شده‌اند. یک جایگزین بسیار پرطرفدار، اثبات سهام است. یعنی مردم به جای مصرف برق برای راه‌اندازی رایانه‌ها و رقابت برای برنده شدن در یک مسابقه سکه‌های واقعی را سهام‌گذاری می‌کنند.

اما چگونه کار می‌کند؟

شما اساساً مقدار معینی از وجوه را روی یک رایانه که هر روز به شبکه متصل است ‌مسدود می‌کنید. رایانه شما از نظر فنی گره (node) نامیده می‌شود، وجوه ‌مسدود شده شما را سهام می‌گویند. هنگامی که سهام شما در جای خود قرار گرفت، در مسابقه‌ای شرکت می‌کنید که کدام گره می‌تواند بلوک بعدی را ایجاد کند. شما می‌بینید که سهامداران بلوک‌ها را در واقع ایجاد می‌کنند، استخراج نمی‌کنند.

با در نظر گرفتن چندین فاکتور برنده این مسابقه انتخاب می‌شود:

 • چقدر پول سهام‌گذاری شده است؟
 • سکه‌ها برای چه مدت سهام‌گذاری شده‌‌اند؟
 • تصادفی‌سازی (به طوری که هیچ نهاد واحدی انحصار ایجاد کردن را نخواهد داشت.)

به طور کلی، هر کسی که در مسابقه برنده شود، بلوک بعدی تراکنش‌ها را ایجاد می‌کند و برای مشارکتش در شبکه، سکه پاداش می‌گیرد.

3. سهام‌گذاری اتریوم

توجه به این نکته ضروری است که سکه‌های زیادی وجود دارند که از اثبات سهام استفاده می‌کنند مانند کازموس Cosmos ، تزوس Tezos، و کاردانو و هر سکه قوانین متفاوتی در مورد نحوه محاسبه و توزیع پاداش دارد. در این نوشته به طور عمده روی نحوه کارکرد مدل اثبات سهام اتریوم تمرکز می‌کنیم.

تا سال 2020، بلاک‌چین اتریوم صرفاً مبتنی بر اثبات کار بود. اما در دسامبر 2020 یک بلاک‌چین جدید به نام “زنجیر فانوس دریایی” beacon chain راه اندازی شد که از اثبات سهام استفاده می‌کند: همچنین به عنوان اتریوم 2.0 شناخته می‌شود و در کنار بلاک چین اصلی اتریوم یعنی اتریوم 1.0 اجرا می‌شود. برای پیوستن به عنوان اعتبارسنج validator برای اتریوم 2.0، باید وثیقه‌ای به ارزش 32 اتر را ‌مسدود کنید، که پاداش سهام‌گذاری را برای شما به همراه خواهد داشت. هیچ راهی برای ‌مسدود کردن بیش از 32 اتر روی یک گره وجود ندارد. بنابراین اگر می‌خواهید پاداش خود را افزایش دهید، فقط می‌توانید چندین گره که هر کدام 32 اتر دارد را راه‌اندازی کنید.

آینده سهام‌گذاری اتریوم

چند سال دیگر، اتریوم 2.0 به طور کامل مستقر شده و با اتریوم 1.0 ادغام خواهد شد. این رویداد که به نام «الحاق» docking شناخته می‌شود، در حدود سال 2022 اتفاق می‌افتد و پس از آن اتریوم صرفاً به یک شبکه اثبات سهام تبدیل می‌شود. تنها پس از انجام الحاق می‌توانید اتر و پاداش‌های سهام‌گذاری شده خود را برداشت کنید، به این معنی که سهام‌گذاری عمدتاً برای دارندگان بلندمدت اتریوم مفید است. اکنون احتمالاً می‌پرسید که چند اتر پاداش داده می‌شود؟

در اتریوم 2.0 هر اعتبارسنجی که در ایجاد یک بلوک شرکت می‌کند، درصدی از اتر تازه ضرب شده را هنگام ایجاد آن دریافت می‌کند. هرچه اعتبارسنج شبکه بیشتر باشد، نسبت پاداش کمتر خواهد بود. به عنوان مثال، اگر 1 میلیون اترETH سهام‌گذاری شود، حداکثر پاداش سالانه برای هر سهام‌گذار می‌تواند به 18.10٪ برسد، اما اگر 3 میلیون اتر سهام‌گذاری شود، این نرخ پاداش سالانه به 10.45٪ کاهش می‌یابد. می‌توانید کل مقدار اتر جدید را به عنوان یک کیک با اندازه ثابت در نظر بگیرید و هر چه اعتبارسنج‌های بیشتری داشته باشید که تکه‌ای از آن کیک را بخواهند هر تکه کوچک‌تر می‌شود. برای ساده کردن،  ماشین حساب‌های سهام‌گذاری اختصاص داده شده است می‌توانید با استفاده از آن امتحان کنید و تخمین بزنید که وقتی مقدار معینی از اتریوم را به هر روشی سهام‌گذاری می‌کنید، چقدر اتر بدست میاورید.

 برای اثبات سهام کجا ثبت نام کنیم؟

ثبت نام، بدلیل وجود برخی محدودیت‌ها ، آسان نیست شما باید نسبت به این امر آگاه باشید. هر روز، تنها 900 اعتبارسنج جدید اجازه ورود دارند، بنابراین همانطور که می‌توانید تصور کنید یک لیست انتظار بسیار طولانی دارد. در زمان انتشار این مقاله تقریبا 20000 اعتبار سنج  وجود دارد که منتظر پیوستن هستند. علاوه بر این، راه‌اندازی شخصی اعتبارسنج به دانش فنی، یک رایانه اختصاصی و 32 اتر نیاز دارد. همه اینها موانعی را ایجاد می‌کنند که ممکن است افراد زیادی را از شرکت در آن باز دارد. شرایط می‌تواند حتی پیچیده‌تر شود. اگر اعتبارسنج خود را به درستی تنظیم نکنید، یا اگر آفلاین شود یا به هر نحوی برای شبکه مضر باشد، ممکن است مشمول جریمه شوید. این جریمه‌ها حتی ممکن است شامل «قطع کردن» باشد. قطع کردن یا همان slashing اصطلاحی است که به تخریب بخش‌هایی از سهام شما و حتی حذف از شبکه اشاره دارد.

4. استخرهای سهام‌گذاری و راه حل‌های دیگر

تمام خطراتی که به آنها اشاره کردیم به این دلیل است که راه حل‌های بیشتری ابداع شده است. این جایگزین‌ها به افراد عادی اجازه می‌دهند که اتر را سهام‌گذاری کنند و بدون تلاش یا خطر قابل‌توجه برای اجرای گره خود پاداش‌های سهام‌گذاری را به دست آورند. (ماین کنند یا اثبات سهام داشته باشند)

صرافی‌ها

ساده‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری برای یک فرد کم‌دانش در فناوری، استفاده از خدمات سهام‌گذاری است که توسط صرافی‌ها ارائه می‌شود. برخی از صرافی‌ها به شما امکان می‌دهند سکه‌های خود را از طریق اعتبارسنج‌هایشان سهام‌گذاری کنید حتی اگر فقط مقدار کمی به اندازه یک کارمزد در اختیار داشته باشید. این کار به طور کامل دردسر اجرای اعتبار سنج را از دوش شما بر می‌دارد، اما شما را ملزم می‌کند که کنترل سکه‌های خود را به صرافی واگذار کنید. برخی از صرافی‌ها نیز به شما این امکان را می‌دهند که فوراً پاداش‌های سهام‌گذاری خود را مطالبه کنید و منتظر نمانید تا اتریوم 2.0 به مرحله‌ی الحاق یا همان داکینگ برسد.

استخرهای سهام‌گذاری

گزینه دیگر پیوستن به یک استخر سهام‌گذاری است. درست مثل استخرهای استخراج، استخرهای سهام‌گذاری گروهی از افراد هستند که به منظور بدست آوردن شانس بهتر در ساخت بلوک بعدی به یکدیگر پیوسته‌اند. استخرهای سهام‌گذاری هم به شما امکان می‌دهد کمتر از حداقل مبلغ سهام‌گذاری را واریز کنید زیرا همه وجوه با هم جمع می‌شوند.‌ اگر تصمیم دارید با استخر سهام‌گذاری پیش بروید، مهم است که در مورد برخی جنبه‌های استخر تحقیق کنید:

 • قابلیت اطمینان اعتبارسنج‌های آن
 • هزینه‌های استخر
 • پشتیبانی از مشتری
 • اندازه استخر
 • نظرات کاربران
 • اینکه آیا از شما خواسته شود که کلیدهای خصوصی خود را در استخر واگذار کنید

اعتبارسنج از پیش تنظیم شده

علاوه بر این، می‌توانید یک اعتبارسنج از پیش تنظیم شده خریداری کنید. با وجود اینکه راه اندازی اولیه این اعتبارسنج‌ها باید نسبتاً آسان باشد، شما همچنان باید تعمیر و نگهداری را به طور مداوم انجام دهید که بسته به میزان دانش فنی شما می‌تواند دردسرساز باشد.

اعتبارسنج به عنوان یک سرویس (سهام‌گذاری ابری Cloud Staking)

شرکت‌هایی هستند که به شما این امکان را می‌دهند تا اعتبارسنج خود را بدون نیاز به راه اندازی یا نگهداری آن بر روی رایانه‌هایشان اجرا کنید. از آنجایی که این اعتبارسنج شخصی شماست، همچنان باید 32 اتریوم (ETH) سپرده کنید و هزینه‌ای برای این سرویس بپردازید. نکته مهم در مورد این گزینه این است که راه اندازی آن نسبتاً آسان است و نیازی نیست کنترل سکه‌های خود را به شرکت دیگری بسپارید.

منبع: پاداش‌های سهام‌گذاری

5. نتیجه‌گیری

اثبات سهام مفهوم جدید هیجان انگیزی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا در ایمن سازی بلاک‌چینی شرکت کنند. در عین حال پاداش‌های غیرمستقیم را دریافت کنند. با انتقال اتریوم به اثبات سهام ، این سازوکاراجماع در معرض دید همگان قرار می‌گیرد، اما هنوز زود است که بگوییم این انتقال چقدر موفقیت‌آمیز خواهد بود.

اگر می‌خواهید در مورد این موضوع بیشتر بدانید، می‌توانید این  گزارش عالی از Coindesk را مطالعه کنید و اگر سوال دیگری دارید در بخش نظرات زیر مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *