در این ویدئو قصد داریم برای شما عزیزان اصطلاح پیپ (Pip) را که از آن در بازار جهانی فارکس استفاده می‌شود، توضیح دهیم. به صورت کلی، پیپ خلاصه شده‌ی پرسنتج این پوینت (Percentage in Point) است و معنی لغوی آن درصد در لحظه می‌باشد. همچنین کوچکترین واحد تغییر در قیمت است.جفت‌ارز

بگذارید برایتان یک مثال بزنیم. زمانی که می‌خواهند قیمت یک جفت‌ارز (Currency pairs) مثل یورو به دلار را به شما نشان دهند، می‌گویند ۱.۳۱۳۰، اگر این قیمت از ۱.۳۱۳۰ به ۱.۳۱۳۱ تغییر کند یعنی قیمت، یک پیپ بالاتر رفته یا تغییر کرده است. عدد چهارم اعشار این جفت‌ارز پیپ نامیده می‌شود. مثال یورو به دلار همچون مثال نقره و روغن است ولی در بازار یک سری استثناء‌ها هم وجود دارند، مانند جفت‌ارزهای جی‌پی‌وای (JPY) که همان یِن ژاپن است به این دلیل که این جفت‌ارزها دارای دو رقم اعشار هستند. مثل طلا، نفت، گاز و همچنین در این بازار همیشه Pip تعیین می‌کند که در معاملات شما قرار است چقدر سود یا چقدر ضرر کنید؟

نکته اصلی اینجاست که چگونه ارزش یک پیپ را بدست آوریم؟

بیایید از مثال قبلی یورو به دلار استفاده کنیم و ارزش آن را بدست بیاوریم. باید یک پیپ که برابر ۰.۰۰۰۱ است را تقسیم بر قیمت لحظه‌ای دلار که می‌شود ۱.۳۱۳۰ کنید، پاسخ این تقسیم برابر با ۰.۰۰۰۰۷۶۱ یورو است یعنی هر پیپ شما معادل ۰.۰۰۰۰۷۶۱ می‌باشد. حال سوال اینجاست که ارزش این پیپ چه فایده‌ای برای ما دارد؟ تصور کنید که شما با صد هزار یورو وارد یک معامله یا به اصطلاح ترید می‌شوید، زمانی که ارزش هر پیپ ۰.۰۰۰۰۷۶۱ است وقتی که شما از این معامله یک پیپ سود می‌کنید به شما ۷.۶۱ یورو سود می‌رسد، همین مثال را می‌شود برای ۱۰ پیپ به کار برد، زمانی که شما وارد یک معامله می‌شوید و ۱۰ پیپ سود یا ضرر می‌کنید به شما ۷۶.۱ یورو سود یا ضرر می‌رسد.

به مثال دیگری توجه کنید

اگر بخواهید ارزش یک پیپ را در جفت‌ارز یو‌اس‌دی‌جی‌پی‌وای (USDJPY) بدست آورید. باید عدد ۰.۰۱ را تقسیم بر ۷۷.۶۰ کنید و سپس ضربدر ۵۰.۰۰۰ کنید که پاسخ بدست آمده برابر است با ۶.۴۴. یعنی سود یا ضرر شما برابر ۶ دلار و ۴۴ سنت می‌شود. گاهی اوقات یک عدد کوچکتر بعد از عدد چهارم اعشار یورو به دلار می‌بینید که اصطلاحاً به آن فرکشنال پیپ (Fractional Pip) می‌گویند. به طور کلی برای جزئیات بیشتر یا پرایس‌اکشن (Price Action) دقیق‌تر از آن استفاده می‌کنند.

حال ممکن است از خودتان سوال کنید که صد هزار دلار یا صد هزار یورو برای یک معامله پول بسیار زیادی است به خصوص برای من که یک تریدر تازه‌کار هستم، اینجاست که اهرم (leverage) به کمک شما می‌آید، در ویدئو بعدی آن را برای شما به طور کامل توضیح خواهیم داد.

سایت ایستگاه ارز، صرفاً یک سایت آموزشی، خبری و تحلیلی است که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و به هیچ‌وجه به مخاطبان پیشنهاد خرید یا سرمایه‌گذاری نمی‌دهد. پس، قبل از هر خرید یا سرمایه‌گذاری ارز مورد نظرتان را از همه‌ی جوانب بررسی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *