بیت کوین چیست راهنمای تازه‌کارهابیت‌کوین چیست؟

می‌خواهید هرچه که باید در مورد بیت کوین وجود دارد را بدانید؟ اینجا در ایستگاه ارز، قصد داریم رمزارز بیت‌کوین را به زبان ساده برای شما توضیح دهیم. بنابراین، حتی اگر هیچ پیش‌‏زمینه‏ فنی‌‏ای ندارید می‌توانید همه چیز را بفهمید. در پست امروز یک توضیح به زبان ساده در مورد بیت‌کوین و چرایی تحول‌آمیز بودن آن بیان خواهیم کرد.

بیت‌کوین اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است. تمام تراکنش‌های بیت‌کوین در یک دفترکل مجازی به نام بلاکچین ثبت می‌شوند که در دسترس همه است. بیت‌کوین به شما کنترل کاملی بر پولتان می‌دهد. برخلاف سایر دارایی‌هایتان که به دست بانک‌ها و دولت‌ها سامان داده می‌شود. با بیشتر شدن محبوبیت بیت‌کوین مکان‌های بیشتری اضافه می‌شوند که آن را به عنوان یک روش پرداخت می‌پذیرند. اگر توضیح مفصل‌تری در مورد بیت کوین می‌خواهید همچنان به خواندن ادامه دهید.

خلاصه‌ای درباره‌ی بیت‌کوین

۱. پول چیست؟

قبل از اینکه در مورد بیت کوین صحبت کنیم، باید کمی وقت بگذاریم و در مورد پول صحبت کنیم. پول دقیقاً چیست؟ پول اساساً نمایانگر ارزش است. اگر کاری برای شما انجام شود، یعنی ارزشی به شما داده شده است که در ازای آن به دیگری پول می‌دهید. سپس دیگری می‌تواند از آن پول، برای تهیه چیزی دارای ارزش در آینده استفاده کند. در طول تاریخ، ارزش اشکال مختلفی گرفته است و مردم از کالاهای گوناگون به‌عنوان نشانه‌‌های پول استفاده می‌کردند. نمک، گندم، صدف و البته طلا که همگی وسیله‌ای برای مبادله بودند. با این حال، برای اینکه چیزی نشان‌دهنده ارزش باشد، مردم باید اعتماد کنند که واقعاً ارزشمند است و به اندازه‌ای ارزشمند باقی می‌ماند که بتوانند با آن ارزش در آینده چیزی را بخرند.

• پول کاغذی

تا حدود صد سال پیش ما همیشه به چیزی به‌عنوان نشانه پول اعتماد داشتیم. با این حال، اتفاقی موجب شد ما الگوی اعتماد خود را از اعتماد به چیزی، به اعتماد به کسی تغییر دادیم. بگذارید اینطور توضیح دهیم…
با گذشت زمان، مردم متوجه شدند که حمل شمش‌های طلا یا سایر اشکال پول بسیار دست و پاگیر است، ازاین‌رو پول کاغذی اختراع شد. روش کار به این صورت بود که یک بانک یا دولت پیشنهاد می‌کرد که شمش طلای شما را در تملک خود درآورد، فرض کنید که آن شمش طلا 1000 دلار می‌ارزد و در ازای آن بانک به شما گواهی رسید یا همان اسکناس به مبلغ 1000 دلار را می‌دهد. نه تنها حمل این تکه‌های کاغذ بسیار آسان‌تر بود بلکه افراد می‌توانستند یک دلار بابت یک فنجان قهوه خرج کنند و مجبور نباشند که شمش طلای خود را به هزار تکه تقسیم کنند. اگر هم می‌خواستند طلای خود را پس بگیرند، فقط اسکناس‌های 1000 دلاری را به بانک برمی‌گرداندند تا آنها را به شکل واقعی پول یعنی همان شمش طلا تبدیل کنند.

• از طلا به پول کاغذی

بنابراین، از کاغذ در نقش پول به‌عنوان ابزاری کاربردی و راحت استفاده شد. با گذشت زمان و به دلیل تغییرات کلان اقتصادی، پیوند بین رسید کاغذ و مقدار طلایی که نشان‌دهنده‌ی آن ‌بود از هم گسسته شد. اکنون، توضیح مسیری که ما را از استاندارد طلا دور کرد بسیار پیچیده است، اما کافی است بگوییم که دولت‌ها به مردم گفتند: مسئولیت ارزش پول کاغذی را به عهده دارد. اساساً همه گفتیم “بیایید طلا را بیخیال شویم و به جای آن کاغذ را معامله کنیم”. بنابراین، مردم به معامله با رسیدهایی که تنها وعده دولت پشتوانه آن بود ادامه دادند اما این روش چطور توانست به کار خود ادامه دهد؟ به خاطر اعتماد، حتی با وجود اینکه هیچ کالایی برای پشتوانه پول کاغذی وجود ندارد، مردم به دولت اعتماد کردند و به این ترتیب بود که پول فیات ایجاد شد.

• پول بی‌پشتوانه یا پول فیات

فیات یک کلمه لاتین به معنای “دستوری یا حکمی” است. به این معنی که مقداری از آن بابت دلار یا یورو یا هر ارز دیگری ارزش دارد زیرا دولت دستور آن را می‌دهد. این چیزی است که به عنوان “پول رایج” شناخته می‌شود، سکه‌ها یا اسکناس‌هایی که در هنگام پرداخت باید پذیرفته شوند. بنابراین ارزش پول امروز در واقع ناشی از وضعیت قانونی است که یک مقام مرکزی به آن داده است بنابراین الگوی اعتماد از اعتماد به چیزی، به اعتماد به کسی (در اینجا دولت) تغییرکرده است. پول بدون پشتوانه دو اشکال اساسی دارد:

  1. متمرکز بودن: شما یک مقام مرکزی دارید که آن را کنترل و چاپ می‌کند. در این مورد منظور دولت یا بانک مرکزی است.
  2. محدود به کمیت نیست: دولت یا بانک مرکزی هر زمان که لازم باشد می‌تواند هر چقدر که بخواهد پول منتشر کند و حجم آن را در بازار افزایش دهد یا به‌عبارتی تورم ایجاد کند. مشکل چاپ پول این است که چون بازار را با پول بیشتری پر می‌کنند ارزش هر دلار کاهش می‌یابد بنابراین، پول خودتان ارزش کمتری دارد. وقتی شاهد افزایش قیمت‌ها در طول سال‌ها هستید، لزوماً به این معنی نیست که قیمت‌ها به همان اندازه افزایش می‌یابند که قدرت خرید شما کاهش می‌یابد. برای خرید کالایی که قبلاً «هزینه کمتری داشت» به پول بیشتری نیاز دارید.

۲. انتقال به پول دیجیتال

هنگامی که جایگاه پول فیات تثبیت شد، حرکت به سمت پول دیجیتال بسیار ساده بود. در حال حاضر یک قدرت مرکزی داریم که پول منتشر می‌کند، پس چرا پول دیجیتالی بیشتری به دست نیاوریم و اجازه دهیم این قدرت مرکزی آن را زیر نظر بگیرد و کنترل کند که چه کسی مالک چه چیزی است. امروزه عمدتاً از کارت‌های اعتباری، انتقال وجه الکترونیکی، پی‌پال و سایر اشکال پول دیجیتالی استفاده می‌کنیم. مقدار پول فیزیکی یا نقد در جهان تقریباً ناچیز است و هر سالی که می‌گذرد کمتر هم می‌شود. اگر پول امروز دیجیتال است، چگونه کار می‌کند؟ منظورم این است که اگر پرونده‌ای (فایلی) داشته باشیم که نشان‌دهنده یک دلار است، چه چیزی مانع می‌شود که آن را یک میلیون بار کپی نکنیم و یک میلیون دلار داشته باشیم؟ این مورد را  مشکل دوبار خرج کردن می‌گویند.

راه حل متمرکز

راه حلی که امروزه بانک‌ها استفاده می‌کنند یک راه حل “متمرکز” است. آنها دفتری را در رایانه خود نگه می‌دارند که ردیابی می‌کند چه کسی مالکیت چه چیزی را دارد. هر کسی یک حساب دارد و این دفتر کل یک نشان یا چوب‌خط را برای هر حساب نگه می‌دارد. همه ما به بانک اعتماد داریم و آن‌ها به رایانه‌هایشان اعتماد دارند بنابراین، راه‌حل روی این دفتر کل در رایانه‌ها متمرکز است. شاید ندانید که تلاش‌های زیادی برای ایجاد شکل‌های جایگزین ارزهای دیجیتال صورت گرفت اما، هیچ‌کدام بدون یک مقام مرکزی در حل مشکل دوبار خرج کردن موفق نبودند.

۳. پول متمرکز

هر زمان که به کسی کنترلی بر عرضه پول می‌دهند به او قدرت زیادی داده شده است و این سه مشکل عمده ایجاد می‌کند:

• فساد

قدرت فاسد مي‌كند و قدرت مطلق، به طور مطلق فاسد مي‌كند. زمانی که بانک‌ها وظیفه خلق پول یا ارزش را دارند، اساساً جریان ارزش را در جهان کنترل می‌کنند که به آنها قدرت تقریباً نامحدودی می‌دهد. نمونه کوچکی که چگونگی فساد قدرت در آن دیده می‌شود رسوایی ولز فارگو است که در آن کارکنان مخفیانه میلیون‌ها حساب بانکی و کارت اعتباری غیرمجاز ایجاد کردند تا جریان درآمد بانک را افزایش دهند، بدون اینکه مشتریانشان سال‌ها از آن مطلع باشند.

• سوء مدیریت

اگر منافع مقام مرکزی با افرادی که تحت نظارتش هستند هم‌سو نباشد ممکن است سوء مدیریت پول صورت گیرد. به عنوان مثال: چاپ مقدار زیادی پول برای نجات یک بانک یا موسسه خاص از سقوط، همانطور که در سال 2008 اتفاق افتاد. مشکل چاپ بیش از حد پول این است که باعث تورم می‌شود و اساساً ارزش پول شهروندان را از بین می‌برد. یک مثال افراطی برای این موضوع ونزوئلا است، در آن‌جا به دلیل چاپ پول زیاد توسط دولت ارزش آن به قدری کاهش یافته است که مردم دیگر پول را نمی‌شمارند، بلکه آن را وزن می‌کنند.

• کنترل

شما اساساً تمام کنترل پول خود را به دولت یا بانک واگذار می‌کنید. در هر مقطع زمانی، دولت می‌تواند تصمیم بگیرد که حساب شما را مسدود کند و از دسترسی شما به پولتان جلوگیری کند. حتی اگر فقط از پول نقد استفاده کنید دولت می‌تواند وضعیت قانونی پول شما را لغو کند همانطور که چند سال پیش در هند انجام شد. این وضعیت تا سال 2009 بود. ایجاد یک جایگزین برای نظام پولی فعلی مانند یک هدف گمشده به نظر می‌رسید. اما بعد همه چیز تغییر کرد.

بیشتر بدانید: اتریوم چیست و چگونه کار می‏‌کند؟ راهنمای تازه‌کارها

۴. بیت کوین چیست؟

در اکتبر 2008 توسط مردی که خود را ساتوشی ناکاموتو می‌نامد سندی در اینترنت منتشر شد. این سند که وایت‌پیپر نیز نامیده می‌شود، راهی برای ایجاد نظامی برای ارز غیرمتمرکز به نام بیت کوین پیشنهاد می‌کند. این نظام ادعا داشت که پول دیجیتالی را ایجاد می‌کند که بدون نیاز به یک مرجع مرکزی است و مشکل دوبار خرج کردن را حل می‌کند. اساساً بیت کوین یک دفتر کل شفاف بدون مرجع مرکزی است، اما این عبارت قلنبه سلنبه اصلاً یعنی چه؟ بیایید بیت‌کوین را با بانک مقایسه کنیم.
از آنجایی که امروزه بیشتر پول‌ها دیجیتال هستند بانک‌ها اساساً دفتر کل موجودی‌ها و تراکنش‌های خود را مدیریت می‌کنند. اما دفترکل بانک شفاف نیست و در رایانه اصلی بانک ذخیره می‌شود. شما نمی‌توانید سری به دفترکل آن‏‌ها بزنید و فقط بانک کنترل کاملی بر آن دارد. از سوی دیگر بیت کوین یک دفتر کل شفاف است. در هر مقطع زمانی می‌توانیم سری به دفترکل بزنیم و همه تراکنش‌ها و موجودی‌ها را ببینیم.

تنها نکته ناشناس در بیت‌کوین

تنها چیزی که نمی‌توانید بفهمید این است که چه کسی صاحب این موجودی‌هاست و چه کسی پشت هر تراکنش قرار دارد. این یعنی بیت‌کوین شبه ناشناس است.  همه‌چیز باز، شفاف و قابل ردیابی است، اما هنوز نمی‌توانید بگویید چه کسی، چه چیزی را برای چه کسی ارسال می‌کند. اجازه دهید این موضوع را با یک مثال توضیح دهیم. قبل از اینکه بتوانید ردیف‌های خاصی از دفترکل بیت‌کوین ببینید. می‌توانید ببینید که یک آدرس بیت‌کوینی معین، 10000 بیت کوین را در ماه می 2010 به آدرس بیت‌کوین دیگری ارسال کرد.
این تراکنش خاص اولین خریدی است که تاکنون با بیت‌کوین انجام شده است و توسط شخصی به نام لازلو برای خرید دو پیتزا استفاده شده است. لازلو یک پست در سال 2010 منتشر کرد برای درخواست از کسی که در ازای 10000 بیت‌کوین دو پیتزا به او بفروشد. یک نفر این کار را کرد و اکنون قیمت این دو پیتزا بیش از 100 میلیون دلار ارزش دارد.

• بیت‌کوین غیرمتمرکز است

هیچ رایانه‌ای وجود ندارد که دفترکل را نگه دارد. با بیت‌کوین، هر رایانه‌ای که در سامانه شرکت می‌کند، یک کپی از دفترکل که به نام بلاک‌چین نیز شناخته می‌شود را نگه می‌دارد. بنابراین، اگر می‌خواهید سامانه را حذف کنید یا دفتر کل را هک کنید باید هزاران رایانه که نسخه‌ای از آن را نگه می‌دارند و دائماً در حال به‌روزرسانی است را حذف کنید.

• بیت‌کوین دیجیتال است

این بدان معناست که هیچ‌چیز فیزیکی وجود ندارد که بتوانید آن را در بیت کوین لمس کنید. هیچ سکه واقعی وجود ندارد، فقط ردیف‌هایی از تراکنش‌ها و موجود‌ی‌ها وجود دارد. وقتی مالک این ارز دیجیتال هستید به این معنی است که حق دسترسی به سابقه آدرس بیت‌کوین خاص در دفتر کل و ارسال وجوه از آن به آدرس دیگری را دارید.

۵. چرا بیت‌کوین اینقدر سر زبان‌هاست؟

برای اولین بار از زمانی که پول دیجیتال به وجود آمد، اکنون جایگزینی برای نظام فعلی داریم. بیت کوین نوعی پول است که هیچ دولت یا بانکی نمی‌تواند آن را کنترل کند. به زمان قبل از اینترنت فکر کنید که جریان اطلاعات تا چه حد متمرکز بود. اگر به دنبال اطلاعاتی بودید باید از خبرگزاری‌های اصلی مانند نیویورک تایمز، واشنگتن‌پست و دیگرانی مانند آنها پیگیری می‌کردید. امروزه به لطف اینترنت، اطلاعات غیرمتمرکز شده‌اند و شما می‌توانید به آسانی با همه جای دنیا ارتباط برقرار کنید و با کلیک یک دکمه از دانش موجود در سراسر جهان بهره‌مند شوید. بیت‌کوین اینترنت پول است و راه حلی غیرمتمرکز برای پول ارائه می‌دهد.

بیشتر بدانید: بیشترین بیت‌کوین در سال ۲۰۲۲ در دست چه کسانی است؟

۶. بیت‌کوین در مقایسه با بانک‌ها

در اینجا دلیل تفاوت بیت کوین با نظام بانکی فعلی را آورده‌ایم.

• کنترل کامل بر روی پول خود

با بیت کوین، شما خودتان می‌توانید به وجوه خود دسترسی داشته باشید. هیچ دولت یا بانکی نمی‌تواند تصمیم بگیرد که حساب شما را مسدود کند یا دارایی‌های شما را مصادره کند.

• کوتاه کردن دست واسطه‌ها

این بدان معناست که در بسیاری از موارد استفاده از بیت کوین ارزان‌تر از انتقال وجه‌های الکترونیکی یا حواله‌های پولی سنتی است. همچنین، برخلاف ارزهای فیات، بیت کوین ذاتاً دیجیتال طراحی شده است، این بدان معناست که می‌توانید لایه‌های برنامه‌نویسی اضافی را در بالای آن اضافه کنید و آن را به «پول هوشمند» تبدیل کنید.

• رایگان برای همه

بیت‌کوین تجارت دیجیتال را به روی 2.5 میلیارد نفر در سراسر جهان باز کرده است که به نظام بانکی فعلی دسترسی ندارند. این افراد به دلیل محل زندگی و موقعیتی که در آن متولد شده‌اند، بانکی ندارند. با این حال، امروز، با یک تلفن همراه و کلیک یک دکمه می‌توانند تجارت را با استفاده از بیت‌کوین بدون نیاز به مجوز شروع کنند.

سوالات متداول

چه کسی بیت‌کوین را قبول می‌کند؟

در حال حاضر چندین تاجر آنلاین و آفلاین وجود دارند که بیتکوین را میپذیرند. در صورت تمایل می‌توانید با بیت کوین بلیت هواپیما بخرید یا هتل رزرو کنید. حتی کارت‌های نقدی بیت‌کوین وجود دارد که به شما امکان می‌دهد تقریباً در هر فروشگاهی با موجودی بیت‌کوین خود پرداخت کنید. با این‌حال راهی بسیار طولانی در پیش است تا مورد پذیرش همه قرار بگیرد.

بیت‌کوین چگونه کار می‌کند؟

به طور خلاصه، بیت‌کوین از طریق به روزرسانی دفترکل تراکنش‌ها (معروف به بلاک‌چین) کار می‌کند. هر رایانه‌ای که در شبکه بیت‌کوین شرکت می‌کند یک کپی از این دفتر را در اختیار دارد و هر تراکنشی که از طریق آن انجام می‌شود را تأیید می‌کند. شبیه به اینکه داریم آمار همدیگر را درمی‌آوریم و مدام همدیگر را زیر نظر داریم. هر تراکنش جدید به همه اعلام می‌شود تا بتوانند رونوشت دفتر خود را به‌روز کنند.

چرا بیت‌کوین ارزش دارد و چگونه ارزش آن تعیین می‌شود؟

بیت‌کوین صرفاً به این دلیل ارزش دارد که مردم مایلند بابت آن پول بدهند. به این معنی که کسی آن را ارزشمند می‌بیند و تصمیم می‌گیرد آن را از شخص دیگری بخرد. دقیقاً در آن لحظه بیت کوین ارزش پیدا می‌کند. هر زمان که مردم به “قیمت” بیت‌کوین اشاره می‌کنند، در واقع به قیمت آخرین معامله انجام شده در یک بستر معاملاتی خاص (مثلا Bitstamp، Binance، Coinbase) اشاره می‌کنند.

یک مثال

برای مثال، برخلاف دلار آمریکا، قیمت واحد و جهانی بیت‌کوین وجود ندارد که همه آن را دنبال کنند. به عنوان مثال، قیمت بیت‌کوین در برخی کشورها می‌تواند با قیمت آن در ایالات متحده متفاوت باشد، زیرا صرافی‌های عمده در این کشورها شامل معاملات متفاوتی می‌شوند. به طور کلی، وقتی افراد بیشتری بخواهند بیت‌کوین بخرند (یعنی تقاضا زیاد شود) ارزش بیت کوین افزایش می‌یابد. اگر افراد کمتری بخواهند این رمزارز را بخرند (یعنی تقاضا کم شود) آن‌وقت حاضر به پرداخت آنچنان بالایی نخواهند بود. در این صورت ارزش بیت‌کوین کاهش می‌یابد.

آیا می‌توان بیت‌کوین را به پول نقد تبدیل کرد؟

بله. چندین سایت مثل HodlHodl به شما این امکان را می‌دهند که فروشندگانی (فروشندگان بیت کوین) را پیدا کنید که پول نقد می‌پذیرند. علاوه بر این دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین  وجود دارد که اسکناس را می‌پذیرند و در ازای آن بیت‌کوین می‌دهند. اگر به دنبال تبدیل بیت‌کوین به ارز فیات هستید، اما نه لزوماً پول نقد (یعنی سکه و اسکناس) می‌توانید انواع صرافی‌های قابل‌اعتماد بیت کوین را در اینترنت پیدا کنید.

چگونه بیت‌کوین بخریم؟

  1. کیف پول بیتکوین تهیه کنید.
  2. یک صرافی بیت کوین پیدا کنید.
  3. ثبت‌نام و احراز هویت کنید.
  4. پول را به صرافی واریز کنید.
  5. وجوه خود را با بیت‌ کوین معامله کنید.
  6. بیت‌کوین‌ها را برداشت و به کیف پول منتقل کنید.

تمام.

نتیجه‌گیری

تبریک می‌گوییم، شما الان بیشتر از 99 درصد اطرافیانتان درباره بیت‌کوین اطلاعات دارید. خیلی که سخت نبود، درست است؟ همانطور که می‌بینید، از همه مهم‌تر این است که در طراحی این رمزارز یک چیز در نظر گرفته شده است و آن ارائه یک راه امن و خصوصی برای تحت اختیار گرفتن مجدد پول خود است. اگر سوال یا نظری دارید، آن را در بخش نظرات بنویسید.

سایت ایستگاه ارز، صرفاً یک سایت آموزشی، خبری و تحلیلی است که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و به هیچ‌وجه به مخاطبان پیشنهاد خرید یا سرمایه‌گذاری نمی‌دهد. پس، قبل از هر خرید یا سرمایه‌گذاری ارز مورد نظرتان را از همه‌ی جوانب بررسی کنید.

مقاله پیشنهادی برای شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *