nft چیست

توکن‌های غیرقابل‌معاوضه یا NFT، توکن‌های منحصربه‌فردی هستند که اغلب برای اثبات مالکیت یک فایل خاص دیجیتالی یا سایر دارایی‌ها استفاده می‌شوند. در این پست، مفصل توضیح خواهیم داد که NFT چیست و هر آنچه که ممکن است بخواهید قبل از وارد شدن در آن بدانید.

تعریف اجمالی NFT

NFT مخفف عبارت Non Fungible Token است. برخلاف توکن‌های معمولی و قابل‌معاوضه، NFT‌ها توکن‌های منحصربه‌فردی هستند که با هیچ توکن دیگری قابل‌تعویض نیستند –اغلب در نوع خودشان تک هستند. NFTها اغلب به دارایی دیگری متصل می‌شوند که نشان‌دهنده گواهی دیجیتال مالکیت آن است.

۱. توضیح تفصیلی قابلیت معاوضه

NFT مخفف Non Fungible Token است، اما “Fungible” دقیقا چیست؟
شما می‌توانید چیزی را که قابل‌معاوضه است، به‌عنوان یک شیء در نظر بگیرید که می‌شود آن را تعویض کرد یا فاقد ویژگی منحصربه‌فرد است. به عنوان مثال، اگر من یک اسکناس یک دلاری داشته باشم و از شما بخواهم که آن را با یک اسکناس یک دلاری متفاوت با من عوض کنید، احتمالاً با آن مشکلی نخواهید داشت، زیرا آنها اساساً دو مورد مشابه هستند یعنی هر دو اسکناس  قابل‌معاوضه هستند. با این حال، اگر تصادفاً یک اسکناس یک دلاری کمیاب با علامت‌های منحصربه‌فرد یا یک شماره سریال منحصربه‌فرد مثلاً ۱۲۳۴۵۶۷۸ یا یک شماره سریال باینری واقعی (همه ارقام ۰ یا ۱) را داشته باشید، احتمالاً تمایل زیادی به معامله آن نخواهید داشت.
این اسکناس‌های دلاری بسیار کمیاب، تا ۵۰۰۰ دلار و بیشتر قابل معامله هستند. به عبارت دیگر، این اسکناس‌ها غیرقابل‌معاوضه، منحصربه‌فرد و دارای ویژگی‌های خاصی هستند که آنها را از سایر اسکناس‌ها متمایز می‌کند. بنابراین، یک توکن غیرقابل‌معاوضه مانند یک اسکناس دلاری منحصر به فرد است. ان اف تی یک سکه دیجیتال است که ویژگی‌های منحصربه‌فردی به آن ضمیمه شده است. واقعیت جالب این است که بیت‌کوین و بسیاری از رمزارزهای دیگر غیر قابل‌معاوضه در نظر گرفته می‌شوند، به این معنا که می‌توانید تاریخچه خاصی را به یک سکه ضمیمه کنید. بنابراین، برای مثال اگر یک بیت‌کوین خاص برای فعالیت غیرقانونی استفاده شده باشد، ممکن است ارزش آن کمتر از یک بیت‌کوین تازه استخراج شده بدون سابقه باشد.

توکن یک واحد رمزارز

توکن‌ها، در زبان رمزنگاری، واحدهای ارزشی هستند که در یک بلاک‌چین ذخیره می‌شوند و از آن به مفهوم یک واحد رمزارز استفاده می‌شود که البته با مفهوم ارز دیجیتال متفاوت است. ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت‌کوین، اتر و دوج‌کوین توکن هستند، اما قرار نیست همه توکن‌ها نقش پول داشته باشند. توکن‌ها را می‌توان به کالاهای ملموس متصل کرد برای مثال برند نایکی در حال آزمایش توکن‌های رمزنگاری است که به مالکیت کفش‌های فیزیکی متصل می‌شوند اما، آنها همچنین می‌توانند کالاهای نا‌ملموس مانند دسترسی به یک اتاق گفتگوی خصوصی یا فضای ذخیره‌سازی در سرور ابری را نشان دهند.

فرق قابل‌معاوضه و غیرقابل‌معاوضه

در علم اقتصاد، «قابل‌معاوضه» اصطلاحی است که برای اشیایی استفاده می‌شود که می‌توان آن‌ها را با اشیای دیگری از همان نوع تعویض کرد. دلار آمریکا قابل‌معاوضه است، زیرا شما و یکی از دوستان‌تان می‌توانید اسکناس‌های یک دلاری‌تان را با هم تاخت بزنید، یک دلاری خودتان را بدهید و یک دلاری او را بگیرید، هر دوی شما همچنان همان قدرت خرج کردن را دارید. اکثر رمزارزها  نیز قابل‌معاوضه هستند. بیت‌کوین یک بیت‌کوین است و واقعاً مهم نیست که کدام بیت‌کوین را در اختیار دارید.
بیشتر اشیا در دنیای واقعی مانند خودرو و خانه‌، غیرقابل‌ تعویض هستند به این معنی که آنها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند و شما نمی‌توانید آنها را فقط با موارد مشابه عوض کنید. شاید دوست داشته باشید مرسدس بنز کلاس C200 2014 خود را با مرسدس بنز کلاس C200 2014 دیگری تعویض کنید، اما خودروها دقیقاً یکسان نیستند و قبل از اینکه با این معامله موافق باشید، می‌خواهید از شرایط و وضعیت آن یکی خودرو مطلع شوید.

۲. NFT چیست؟

NFTها برای اثبات مالکیت یک فایل دیجیتال خاص یا گواهی دیجیتالی اصالت استفاده می‌شوند. سردرگم هستید؟ نگران نباشید، برایتان توضیح خواهیم داد. وقتی به یک اثر هنری – به عنوان مثال یک نقاشی – نگاه می‌کنیم، نقاشی اصلی همیشه بسیار ارزشمندتر از کپی‌های آن است. همچنین روش‌های خاصی وجود دارد که می‌توانید برای تأیید صحت آن نقاشی استفاده کنید. مثلا دریافت گواهی اصالت اما وقتی صحبت از یک فایل دیجیتالی به میان می‌آید، چطور می‌فهمید که اصل چیست و کپی چیست؟ آیا حتی اهمیت دارد؟ ظاهراً اهمیت دارد. همانطور که مردم هنرهای فیزیکی را جمع‌آوری می‌کنند، کالاهای دیجیتال نیز طرفداران زیادی دارند.
به عنوان مثال، من می‌توانم یک کتاب الکترونیکی بنویسم و اولین نسخه آن را به عنوان NFT بفروشم. هر کسی که آن را از من بخرد، حق دارد بگوید که صاحب اولین نسخه از کتاب من است. اما، اینجاست که مشکل پیدا می‌شود: من به خریدار حقی برای کتابم یا هر چیز ملموسی در ازای آن نداده‌ام، فقط به خریدار این حق را داده‌ام که به خود ببالد که اولین نسخه را در اختیار دارد. بنابراین، برخلاف خرید یک نقاشی در زندگی واقعی و بردن آن به خانه، با NFT شما هیچ قدرتی روی کالاهایی که می‌خرید ندارید. به همین دلیل است که ارزش واقعی NFTها جای سوال دارد. یک NFT فقط به اندازه‌ای ارزش دارد که فرد بعدی حاضر به پرداخت آن باشد. درک این واقعیت که کالایی در دنیای فیزیکی وجود ندارد، ممکن است برای برخی افراد دشوار باشد.

۳. NFTها چگونه ایجاد می‌شوند؟

برای ایجاد یک NFT، یک سازنده ابتدا یک کالای دیجیتال ایجاد می‌کند. کالا می‌تواند یک تصویر، یک ویدیو، یک توییت، یک وب سایت یا هر چیز دیگری باشد که در دنیای آنلاین وجود دارد. سپس سازنده یک سکه یا به طور دقیق‌تر یک توکن در یک بلاک‌چین ایجاد می‌کند که از قراردادهای هوشمند مانند اتریوم، کاردانو یا سولانا پشتیبانی می‌کند. این توکن اطلاعاتی در مورد کالاهای دیجیتالی که فروخته می‌شوند را در خود نگه می‌دارد. این اطلاعات شامل نام توکن، نماد توکن و یک هَش منحصربه‌فرد است که صحت NFT را اثبات می‌کند.
به خاطر داشته باشید که خود کالاهای دیجیتال در توکن ذخیره نمی‌شوند، فقط ویژگی‌های مربوط به آن‌هاست که ذخیره می‌شود. بنابراین در حالی که NFT ممکن است به جایی که فایل را می‌توان به صورت آنلاین یافت اشاره کند، هر کسی می‌تواند از آن پیوند(لینک) استفاده کند و به هیچ وجه منحصر به فرد نیست. پس از ایجاد توکن، سازنده می‌تواند آن را به شخص دیگری بفروشد و آن شخص مالک جدید آن کالای دیجیتالی خواهد بود. به طور خلاصه، NFT یک توکن در یک بلاک‌چین است که به عنوان یک گواهی دیجیتالی اصالت عمل می‌کند. می‌توان آن را فوراً تأیید کرد و همچنین تاریخچه صاحبان قبلی خود را نشان می‌دهد.

۴. ویژگی های NFT

علاوه بر غیرقابل‌تغییر یا منحصر‌به‌فرد بودن، NFT ها غیرقابل‌تقسیم، به راحتی قابل انتقال، ضد‌ کلاهبرداری و قابل برنامه‌ریزی هم هستند. این بدان معنی است که سازندگان NFT می‌توانند تصمیم بگیرند که هر بار که یک NFT تغییر می‌کند، حق امتیاز به آنها پرداخت شود. برخی از نمونه‌های NFT پرطرفدار شامل کریپتوپانک‌ها هستند. مجموعه‌ای از ۱۰۰۰۰ تصویر هنری پیکسلی ۸ بیتی از پانک‌ها که به‌عنوان NFT فروخته می‌شوند و قیمت آن‌ها در حال حاضر از چندین میلیون دلار فراتر رفته است.

کریپتوپانک ۲۷۳
کریپتوپانک ۲۷۳

مثال دیگر بهترین ضربه در NBA است. بازاری که در آن طرفداران می‌توانند NFT لحظات NBA را معامله کنند. این لحظات، کلیپ‌های ویدیویی هستند که به‌عنوان یک NFT بسته‌بندی شده‌اند. استفاده از NFT برای نکات برجسته ورزشی راه دیگری است که بازیکنان می‌توانند با دریافت حق امتیاز کسب درآمد کنند، زمانی که لحظه بهترین ضربه که در آن برجسته (هایلایت) شده‌اند به عنوان NFT فروخته می‌شود. نمونه‌های محبوب دیگر عبارتند از: جک دورسی، بنیانگذار توییتر، فروش اولین توییت خود به عنوان NFT و هنرمندی بنام Beeple که یک NFT از کار خود را به قیمت 69 میلیون دلار فروخت.

۵. خرید NFT

به طور کلی دو نوع بازار NFT وجود دارد: متمرکز و غیرمتمرکز
بازارهای متمرکز به شما این امکان را می‌دهند که با استفاده از کارت اعتباری یا سایر روش‌های پرداخت، حساب باز کنید و وجه خود را تأمین کنید. به عنوان مثال، Nifty Gateway یک بازار متمرکز NFT است که متعلق به صرافی Gemini است. در آنجا، می‌توانید با استفاده از موجودی Gemini خود، NFT بخرید. از طرف دیگر، اگر می‌خواهید از طریق یک بازار غیرمتمرکز خرید NFT انجام دهید، به کیف پولی نیاز دارید که با بلاک‌چینی که NFT شما در آن ایجاد شده است، سازگار باشد. به عنوان مثال، در مورد اتریوم، MetaMask محبوب‌ترین گزینه است. این کیف پولی است که به عنوان افزونه مرورگر ساخته شده است و می‌توانید از آن برای ورود به بازارهای غیرمتمرکز NFT مانند OpenSEA، Rarible یا SuperRare استفاده کنید. هنگامی که حساب یا کیف پول خود را تأمین مالی کردید، فقط می‌توانید NFTهای مختلف را در بازار خریداری کنید یا پیشنهاد قیمت دهید.

آیا ان‌اف‌تی‌ها همیشه ارزشمند هستند؟

در نهایت، NFT فقط یک سکه یا به عبارت دقیق‌تر توکن است که در کیف پول رمزنگاری شما مانند هر رمزارز دیگری ذخیره می‌شود. به خاطر داشته باشید که اگر یک مجموعه‌دار مشتاق نباشید، یک زمانی باید NFT را هم بفروشید، و NFTها همیشه پول نقد نیستند. به عبارت دیگر، آنها همیشه بازاری از افرادی ندارند که بخواهند آنها را بخرند. درست مثل سختی پیدا کردن کسی که حاضر باشد هزاران دلار برای یک کارت پوستال یا تمبری که کمیاب است، بپردازد. همانطور که می‌توانید تصور کنید، این بازار بسیار بی‌قاعده است و افراد را دچار هیجان‌زدگی می‌کند. ویژگی این بازار می‌تواند به وضعیتی بیانجامد که در آن شخصی تحت تأثیر هیجان‌زدگی یک NFT را میلیون‌ها دلار می‌خرد ولی بعداً متوجه شود که نمی‌تواند آن را بفروشد، به این خاطر که علاقه به آن NFT خاص از بین رفته است.

۶. با NFT خود چه کنیم؟

برای مثال، داشتن یک NFT فقط “مایه‌ی مباهات” در مورد دارایی دیجیتالی که NFT به آن متصل است و راهی خلاقانه برای فخرفروشی است. به‌عنوان مثال، برخی از ان اف تی ها به صورت دیجیتالی در سراسر گالری‌های هنری نمایش داده می‌شوند. ایده خلاقانه دیگری که بسیار محبوب شده است، استفاده از یک قاب دیجیتال است که NFT شما را نمایش دهد و می‌توانید آن را در خانه‌تان آویزان کنید یا می‌توانید از چاپ فیزیکی NFT با یک کد QR در کنار آن استفاده کنید که به اثبات مالکیت شما بر روی بلاک‌چین اشاره می‌کند. همچنین گالری‌های آنلاینی در دنیای مجازی وجود دارد که برای نمایش NFTها استفاده می‌شود. همانطور که می‌بینید، فرصت‌های نمایش آخرین آثار هنری دیجیتال شما فراوان است.
با این حال، NFTها فقط برای هنر استفاده نمی‌شوند. هر چیزی که منحصر به فرد است یا نیاز به اثبات مالکیت دارد، می تواند به عنوان NFT ایجاد شود. به زبان ساده، NFT اصطلاحی است برای افزودن برچسب مشخصات (تگ کردن) چیزی در دنیای دیجیتال که به عنوان دارایی شما استفاده می‌شود. بنابراین هر چیزی که نیاز به چنین برچسب‌گذاری داشته باشد می‌تواند از فناوری NFT بهره‌مند شود. مثلا، دسنترالند دنیای مجازی است که در آن کاربران می‌توانند زمین دیجیتالی را خریداری کنند که بعداً می‌تواند فروخته شود یا برای تبلیغات استفاده شود.

ان اف تی و بازی کامپیوتری

بازی‌های آنلاین می‌توانند از NFT برای اثبات مالکیت اقلام دیجیتالی کمیاب استفاده کنند که بازیکنان می‌توانند آنها را بین خودشان معامله کنند. دامنه‌های غیرقابل‌توقف‌، از NFT برای ایجاد مالکیت نام دامنه استفاده می‌کند. NFTها همچنین می‌توانند به عنوان وثیقه در DeFi به جای رمزارزها به کار روند. این کار معادل گرو گذاشتن شیء باارزشی است که مالک آن هستید تا بتوانید در دنیای واقعی وام بگیرید. NFTfi نمونه‌ای از بازار وام‌های دارای وثیقه NFT است. این‌ها فقط چند نمونه از مواردی هستند که NFTها می‌توانند برای آنها استفاده شوند، زیرا مطمئن هستیم که به مرور زمان استفاده‌های دیگری ظاهر می‌شود.

۷. نتیجه‌گیری

سخت می‌توان گفت که آیا NFTها در آینده در درجه اهمیت بالایی قرار دارند یا فقط یک شور و هیجان است مانند: اتفاقات عجیب سال 2017 در بازار عرضه اولیه سکه (ICO). از یک طرف، به نظر می‌رسد که همه در مورد NFTها صحبت می‌کنند و همه شرکت‌های بزرگ در حال حرکت به این فضا هستند. از سوی دیگر، سخت است که سر خود را مثل کبک در برف کنید که ببینید مردم میلیون‌ها دلار برای اثبات مالکیت دیجیتالی بدون هیچ ادعایی در دنیای واقعی پرداخت می‌کنند. می‌توان حدس زد؟ فقط زمان مشخص می‌کند که آینده NFTها چطور خواهد شد. امیدواریم که متوجه شده باشید کهNFT چیست، توکن‌های رمزارزی که اثبات مالکیت یک کالای دیجیتال را ارائه می‌کنند.

ممکن است هنوز سؤال‌ها یا نظراتی در مورد NFT داشته باشید، اگر اینطور است آنها را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سایت ایستگاه ارز، صرفاً یک سایت آموزشی، خبری و تحلیلی است که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و به هیچ‌وجه به مخاطبان پیشنهاد خرید یا سرمایه‌گذاری نمی‌دهد. پس، قبل از هر خرید یا سرمایه‌گذاری، ارز مورد نظرتان را از همه‌ی جوانب بررسی کنید.

مقاله پیشنهادی برای شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *