با وجود حمام خون آلتکوین، توکن‌های متاورس (Metaverse) سال به سال ۴۰۰ درصد افزایش پیدا می‌کنند. یک گزارش از کراکن اینتلیجنس (Kraken Intelligence) آشکار می‌کند که توکن‌های متاورس یکی از تنها دو دسته ارزهای رمزنگاری شده‌ای بودند که شاهد رشد سال به سال قیمت بودند. توکن‌های متاورس در شرایط نزولی کنونی از هر دسته دیگر در دنیای ارزهای دیجیتال به شدت بهتر عمل می‌کنند و سال به سال نزدیک به ۴۰۰ درصد افزایش می‌یابند. براساس داده‌های بدست آمده از گزارش بازار کراکن اینتلیجنس و کوین‌جکو در ماه می ۲۰۲۲، دسنترالند مانا (Decentraland’s MANA)  ۴۱٪، سَند سندباکس (The Sandbox’s SAND)  ۴۷۰٪، اکسی اینفینیتی اکسی اینفینیتی شاردز (Axie Infinity’s Axie Infinity Shards)  ۵۱۱٪ و استپنز جی‌ام‌تی (Stepn’s GMT)  ۷۴۶٪ افزایش یافته‌اند. از توکن‌های متاورس می‌توان برای پرداخت هزینه‌ها، خرید زمین و شرکت در امور دولتی استفاده کرد.

رونق ان‌اف‌تی (NFT) در سال ۲۰۲۱ نه تنها توجه جریان اصلی را به سرمایه‌گذاری در هنر دیجیتال جلب کرده است، بلکه متاورس کریپتو را نیز محبوب کرده است. بالاترین دسته بعدی برای سودهای سال به سال، توکن‌های مبادله‌ای است که ۶ درصد افزایش داشته است. همه دسته‌های دیگر در همان بازه زمانی شاهد عملکرد منفی قیمت‌ها بودند که از منفی ۱۳ درصد برای بیت‌کوین (BTC) تا منفی ۷۲ درصد برای امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi متغیر بوده است. بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین با استفاده از ان‌اف‌تی (NFT) و پلتفرم‌های متاورس در سراسر سال ۲۰۲۲ بسیار محبوب باقی مانده‌اند. بر اساس داده‌های ردیاب برنامه غیرمتمرکز (DappRadar) ، علیرغم کاهش قیمت‌ها در بازار، تعداد کاربران این بازی‌ها در حدود ۱ میلیون کاربر در روز ثابت مانده است.

گزارش کراکن اشاره کرد که اگرچه ماه می شاهد استفاده روزانه یکنواخت کاربران بود “حجم ان‌اف‌تی با کاهش ۸۷.۱٪ حجم روزانه شاهد کاهش زیادی بود.” هر دسته‌ای که توسط گزارش کراکن ردیابی می‌شود، از جمله متاورس و توکن‌های مبادله، در ۳۰ روز و ۹۰ روز گذشته بازدهی منفی را تجربه کرده‌اند. توکن‌های متاورس در ۳۰ روز گذشته با افت ۴۲ درصدی، با بیشترین نوسان یعنی ۱۷۳ درصد، یکی از بدترین شکست خورده‌ها بودند. با وجود پرایس اکشن کوتاه‌مدت، برای تامین مالی این بخش پول سرازیر می‌شود. گزارش بازی‌های سه ماهه اول دی‌اپ‌رادار (DappRadar) اشاره کرد که ۲.۵ میلیارد دلار برای حمایت از بازی‌های بلاک‌چین (Blockchain) و پروژه های متاورس در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ جمع‌آوری شد. طبق گزارش، سرمایه‌گذاران مشتاق بودند از بازی‌ها حمایت کنند، از آنجایی که ۵۲ درصد از کل فعالیت‌های بلاک‌چین مربوط به برنامه‌های بازی است:

با این سرعت، پروژه‌های بازی برای کسب درآمد و پروژه‌های مرتبط با متاورس امسال ۱۰ میلیارد دلار برای ادامه ساختن آینده این صنعت اضافه خواهند کرد.

توکن‌های لایه ۱ مانند سول سولانا (Solana’s SOL) و آدا کاردانو (Cardano’s ADA) به ترتیب با ۵۳ درصد و ۴۳ درصد کاهش در ۳۰ و ۹۰ روز گذشته به شکست دچار شدند. بیت‌کوین و اتر (ETH) در مقایسه با آلت‌کوین‌ها در هر سه بازه زمانی اندازه‌گیری شده توسط کراکن، ضرر نسبتاً کمی را شاهد بودند.

منبع: Cointelegraph: Bitcoin, Ethereum, Crypto News & Price Indexes
لینک حبر: Metaverse tokens up 400% year on year despite altcoin bloodbath (cointelegraph.com)

اگر این مطلب برای شما مفید بود پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌های زیر را هم مطالعه کنید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *