رمز‌ارزهای گمشده

یک کاربر رمزارز (Cryptocurrency)، کسی که ۱۶۳ میلیون دلار از دست داده است قصد دارد بخش جست‌وجوی ربات راه‌اندازی کند. جیمز هاولز (James Howells) تصمیم داشت که در هفته‌های آینده با شورای شهر نیوپورت (Newport City) در مورد پیشنهادی برای یافتن هارد دیسک خود که 9 سال پیش در یک محل دفن زباله دور انداخته شده است، صحبت کند. جیمز هاولز، مردی بریتانیایی که در سال ۲۰۱۳ به اشتباه یک هارد دیسک حاوی تقریباً ۷،۵۰۰ بیت‌کوین (BTC) را دور انداخت ، ظاهراً شروع به بررسی همکاری ربات‌ها و انسان‌ها برای بازیابی رمزارز خود از محل دفن زباله‌های محلی کرده است. با توجه به گزارش روز یکشنبه بیزنس اینسایدر (Business Insider)، هاولز یک ایده ۱۱ میلیون دلاری برای یافتن و بازیابی هارد دیسک گم شده ارائه کرده است که ممکن است با ۱۱۰،۰۰۰ تن زباله احاطه شده باشد.

ایده ۱۱ میلیون دلاری

در یک نسخه از طرح، هاولز با حمایت چند سرمایه‌گذار خطرپذیر، سگ‌های رباتیک و دیگر ماشین‌ها را تا سه سال درگیر جمع‌آوری و دسته‌بندی زباله‌ها می‌کند تا زمانی که بیت‌کوین گمشده پیدا شود درحالیکه نسخه دیگری از طرح هاولز ۶ میلیون دلار هزینه دارد و ۱۸ ماه طول می‌کشید. بسیاری از کاربران رمزارز، داستان اقدامات هاولز را به عنوان حکایتی از اهمیت ردیابی کوین‌های خود چه با ذخیره امن کلیدهای خصوصی یا یک کیف پول سخت‌افزاری فیزیکی، می‌شناسند. این بریتانیایی هارد دیسک حاوی بیت‌کوین را در سال ۲۰۱۳ به گمان خالی بودن آن دور انداخت، اما چند ماه بعد متوجه شد که به طور بالقوه میلیون ها دلار ارز دیجیتال را از دست داده است.
شورای شهر نیوپورت، نهاد دولتی مسئول نظارت بر عملیات، تلاش‌های قبلی هاولز برای بازیابی دستگاه در محل دفن زباله که ظاهراً حاوی هارد دیسک گمشده است را رد کرده است. گزارشی از ژانویه ۲۰۲۱ – زمانی که ارزش بیت‌کوین بیشتر از ۳۰،۰۰۰ دلار بود – نشان می‌دهد که هاولز تا ۲۵٪ از ارزش ارز از دست رفته را در زمان افزایش هزینه‌ها ناشی از همه‌گیری کرونا، به عنوان کمک مالی به شهر پیشنهاد کرده است، اما هنوز فرصت جست‌وجو به او داده نشده است.

یکی از نمایندگان شورا گفت:

هیچ چیزی وجود ندارد که آقای هاولز بتواند (برای تأیید) به ما ارائه دهد.

پیشنهادهای او خطر زیست‌محیطی قابل توجهی دارد که ما نمی‌توانیم آن را بپذیریم و در واقع ما با شرایط مجوز خود از بررسی آن جلوگیری می‌کنیم. در زمان انتشار این مقاله، ارزش ۷،۵۰۰ بیت‌کوین تقریباً ۱۶۳ میلیون دلار در میان نوسانات بازار ارزهای دیجیتال است. طرح هاولز، در صورت تأیید و اجرای موفقیت‌آمیز، به او اجازه می‌دهد تقریباً ۳۰ درصد از بیت‌کوین را حفظ کند، در حالی که مابقی به تیم بازیابی، سرمایه‌گذاران و ۱۵۰،۰۰۰ ساکن نیوپورت اختصاص می یابد، به اعضای گروه آخر هر کدام تقریبا ۶۰ دلار می‌رسد.

هاولز در یک مصاحبه با روزنامه‌نگار ریچارد هموند (Richard Hammond) گفت:

اگر ما در بازیابی کوین‌ها موفق شویم، به معنای واقعی کلمه تعهد می‌دهم به مردم نیوپورت به صورت مستقیم رمزارز بدهم. من می‌توانم بقیه عمرم را صرف یک کار روزانه کنم و هرگز به چیزی با ارزشی که روی هارد دیسک است نزدیک نشوم.

هاولز قصد داشت که در هفته پیش رو با شورا گفت‌وگو کند. هاولز گفته است، اگر اعضا این طرح را رد کنند می‌تواند با ادعای تحریم‌های غیرقانونی رمزارز روی هارد دیسک، راهی قانونی را برای جستجوی محل دفن زباله پیدا کند. برخی از کارشناسان با بازیابی سکه‌های گمشده یا فراموش شده به ارزش میلیون‌ها دلار، باعث شهرت خود در فضای رمزارزها شده‌اند. در آگوست ۲۰۲۱، کی‌چین‌ایکس (KeychainX) یک سرویس بازیابی کیف پول، گزارش داد که به یک کیف پول که شش ساله حاوی ۱۰ میلیون دوج‌کوین (DOGE) می‌باشد دسترسی پیدا کرده است که در آن زمان تقریباً ۳ میلیون دلار ارزش داشت. همچنین جو گراند (Joe Grand)، یک مهندس کامپیوتر و هکر سخت‌افزار در ماه ژانویه بیش از ۲ میلیون دلار را از یک کیف پول سخت‌افزار ترزور (Trezor) بازیابی کرده است.

منبع: Cointelegraph: Bitcoin, Ethereum, Crypto News & Price Indexes.
لینک خبر: Crypto user who lost $163M in Bitcoin wants to deploy robot search party — Report (cointelegraph.com).

اگر این مطلب برای شما مفید بود پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را هم مطالعه کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.