در روز نهم نوامبر 2022 بازار ارز‌‌های دیجیتال بار دیگری دچار ریزش شدیدی شد. این ریزش باعث شد بیش از 50 درصد سرمایه‌گذاران ضرر کنند. اما عامل اصلی این ریزش چه بود و آیا این آخرین ریزش ارزهای دیجیتال است یا همچنان ریزش ‌ارزهای دیجیتال ادامه خواهد داشت؟ عوامل زیادی در از‌ دست دادن ارزش یک بازار تاثیرگذارند. بعضی از این عوامل کم‌رنگ و بعضی پر‌رنگ هستند. ولی کدام عوامل پر‌رنگ باعث ریزش ارزهای دیجیتال شدند.

1 ورشکسته‌شدن صرافی FTX در پی ریزش ارزهای دیجیتال

صرافی FTX یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز‌های دیجیتال و بزرگ‌ترین رقیب باینانس بود. در روز نهم نوامبر به دلیل ریزش قیمت توکن FTT و ایجاد ترس بین سرمایه‌گذاران باعث شد نقدینگی بسیار زیادی از این صرافی خارج و ورشکست شود. در پی ورشکستگی این صرافی ارزش بیت کوین به پایین‌ترین حد خود در چند سال اخیر، 15.700 رسید.
نکته: البته ریزش توکن FFT و ورشکستگی صرافی FTX دلایل و جزئیات بسیار بیشتری دارد که در آینده و در مقاله جداگانه به آن می‌پردازیم.

2 فدرال‌رزرو و سیاست‌های مالی

ریزش ارزهای دیجیتال

در مقاله (فدرال‌رزرو و ارزهای دیجیتال) کامل به این موضوع پرداختیم. اینکه چگونه تورم و سیاست‌های مالی از اواخر سال 2021 باعث ریزش ارز‌های دیجیتال و بیت‌کوین شده.

اما، به صورت خلاصه از اواخر سال 2021 آمریکا دچار تورم شد و فدرال‌رزرو تصمیم به تغییر سیاست‌های مالی گرفت. با افزایش نرخ‌بهره شروع به مبارزه با تورم کرد و با کند‌شدن رشد اقتصادی و بالا رفتن تقاضا در پول نقد و فلزات ارزشمندی همچون طلا و نقره نقدینگی از بازار‌های با ریسک بالا به بازار‌های امن‌تر انتقال پیدا می‌کند.
و همان‌طور که می‌دانید از اواخر سال 2021 ریزش ارز‌های دیجیتال شروع شد.
اگر‌ چه این تغییرات در سیاست‌های مالی به صورت طولانی مدت تأثیرات خود را داشته ولی باز‌ هم یکی از دلایل اصلی ریزش ارزهای دیجیتال است.


بیتکوین

نتیجه: ریزش ارزهای دیجیتال به دلیل سیاست‌های مالی فدرال‌رزرو در طولانی مدت و به دلیل ورشکستگی صرافی FTX در کوتاه‌مدت اتفاق افتاده و همچنان در حال ریزش است. از آن‌جایی که بازار ارز‌های دیجیتال بسیار پر ریسک و خطرناک است پیشنهاد می‌کنم در چنین شرایطی با احتیاط بسیار زیادی سرمایه‌گذاری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *