تعریف ساده‌ی قانون عرضه و تقاضا

بازار به مکانی گفته می‌شود که خریداران و فروشندگان همدیگر را ملاقات می‌کنند تا کالا یا خدمات را معامله کنند. کلید اصلی این بازار خریداران و فروشندگان هستند که باعث به وجود آمدن عرضه و تقاضا می‌شوند.
در این مقاله قصد داریم به‌طور کامل توضیح دهیم که عرضه و تقاضا به چه شکل کار می‌کند؟
تبادل داوطلبانه در عرضه و تقاضا را در نظر بگیرید شما به بازار می‌روید تا مقداری توت‌فرنگی تهیه کنید و قیمت توت‌فرنگی بسته‌ای سه دلار است زمانی که شما ارزش آن را بیشتر از سه دلار می‌بیند آن بسته را خریداری و ارزش بسته را تعیین می‌کنید. فروشنده بسته‌ی توت‌فرنگی را به این دلیل به قیمت سه دلار می‌فروشد که بیشتر از ارزش هزینه‌ای است که برای آوردن محصول هزینه شده است. شما به محصول دلخواه خود با قیمت مناسب رسیدید و فروشنده به سود دلخواه خود رسیده است به این تراکنش برد برد تبادل داوطلبانه می‌گویند.
دقیقاً مشابه همین روند در بازار کار هم اتفاق می‌افتد، توجه کنید که شما محصول دلخواه خود را از فروشگاه محل زندگی خود خریداری کردید و صندوق‌دار بصورت داوطلبانه به درخواست شما عمل کرده است، چرا؟ چون ارزش ده دلار در ساعتی که فروشگاه به صندوق‌دار می‌دهد بیشتر از تماشای سریال در خانه است. هدف این است که شما به این درک برسید که بازار همه‌جا هست و این تراکنش‌هایی که به‌صورت داوطلبانه انجام می‌شوند در کنار عرضه و تقاضا باعث به وجود آمدن بازار می‌شوند.

قانون تقاضا چیست؟

تقاضا در اقتصاد

نمودار ۱.۱ و ۱.۲ نشان‌دهنده‌ی رابطه‌ی معکوس قیمت و مقداری که خریداران قادر به پرداخت آن هستند می‌باشد. اگر قیمت افزایش پیدا کند مقدار محصول یا کالا کاهش پیدا می‌کند و اگر قیمت کاهش پیدا کند مقدار کالا افزایش پیدا می‌کند و مردم بیشتر خرید می‌کنند.
به چه دلایل و عواملی تقاضای یک محصول کاهش یا افزایش پیدا می‌کند؟ محصولی ساده مثل بستنی را در نظر بگیرید.

عرضه در اقتصاد

۱- اثر جایگزینی

زمانی که قیمت بستنی در بازار افزایش پیدا می‌کند مردم یک محصول جایگزین پیدا می‌کنند و یک خوراکی مشابه بستنی را خریداری می‌کنند و زمانی که قیمت بستنی کاهش پیدا می‌کند مردم دوباره شروع به خرید بستنی می‌کنند.

۲- اثر درآمد

زمانی که قیمت بستنی افزایش پیدا می‌کند تقاضای بستنی کاهش پیدا می‌کند به این دلیل که مردم قدرت خرید کمتری دارند و زمانی که قیمت کاهش پیدا می‌کند تقاضا افزایش پیدا می‌کند و مردم بستنی بیشتری خریداری می‌کنند.

اگر می‌خواهید درک بهتری از تأثیر عرضه و تقاضا در تورم داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم مطلب تورم را مطالعه کنید.

۳- قانون کاهش مطلوبیت حاشیه‌ای

تقاضا در اقتصاد

هر چقدر افراد بستنی بیشتری مصرف کنند رضایتشان کاهش پیدا می‌کند و به همین دلیل قیمت باید کاهش پیدا کند تا تعداد بستنی خریداری‌ شده بیشتر شود.
نکته: همان‌طور که در تصویر ۲٫۱ و ۲٫۲ مشاهده می‌کنید خیلی وقت‌ها فقط به دلیل کاهش یا افزایش قیمت تغییر در عرضه و تقاضا ایجاد نمی‌شود، به‌طور مثال اگر فصل تابستان باشد بدون هیچ تغییری در قیمت یا مقدار تولید تقاضای بستنی افزایش پیدا می‌کند، و یا اگر دستگاه جدیدی اختراع شود که با سوخت کمتر و در زمان کمتر بستنی بیشتری تولید کند بدون تغییر در قیمت، عرضه افزایش پیدا می‌کند.

عرضه در اقتصاد

درنهایت توجه داشتید با اینکه عرضه و تقاضا یک موضوع بسیار ساده در اقتصاد است در عین‌ حال درک این موضوع برای آموختن اقتصاد بسیار حیاتی است.
اگر علاقه دارید در مورد افزایش و کاهش قیمت‌ها بدانید پیشنهاد می‌کنم مطلب حباب را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *