ارز دیجیتال روبل

روسیه قصد دارد در سراسر بانک‌ها در سال ۲۰۲۴ روبل دیجیتال (ارز دیجیتال روبل) را، راه‌اندازی کند. بانک روسیه شروع به آزمایش کردن ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در سال ۲۰۲۲ کرده است و انتظار دارد یک عرضه رسمی بانکی را در سال انتخابات ریاست جمهوری یعنی در سال ۲۰۲۴ به اجرا درآورد. این بانک برنامه پذیرش CBDC را ادامه می‌دهد و در چند سال آینده روبل دیجیتال رسمی را برنامه‌ریزی می‌کند.
با توجه به ارتقاء آخرین سیاست پولی بانک روسیه، اختیار متصل شدن همه‌ی بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری به پلتفرم روبل دیجیتال در سال ۲۰۲۴ آغاز خواهد شد، که یک سال مهم برای روسیه است به عنوان کشوری که انتظار می‌رود انتخابات ریاست جمهوری در ماه مارس سال ۲۰۲۴ را برگزار کند و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور کنونی آن، براساس قانون اساسی حق دارد دوباره انتخاب شود. تا آن زمان، بانک مرکزی انتظار دارد پول واقعی آزمایش‌های معامله مشتری به مشتری بعلاوه آزمایش توافق مشتری به کسب‌وکار و کسب‌وکار به مشتری تکمیل شود.

بیشتر بدانید: رمزارز چیست؟ راهنمای تازه‌کارها

در سال ۲۰۲۳ بانک روسیه قصد دارد آزمایش بتای قراردادهای هوشمند مبتنی بر ارز دیجیتال روبل یا همان روبل دیجیتال را برای معاملات انجام دهد. این آزمایش را توسط دایره محدودی از شرکت‌کنندگان به اجرا درمی‌آورد. این بانک خاطرنشان کرد که انتظار دارد با عرضه CBDC به صورت تدریجی پیش برود. سال به سال آزمایش‌ها و ویژگی‌های مختلف جدیدی را در مورد ارز دیجیتال روبل باز کند. بانک روسیه گفت:

به زودی زمانی که خزانه داری فدرال آماده باشد روبل دیجیتال هم پرداخت‌های مشتری به دولت، کسب‌وکار به دولت، دولت به مشتری و دولت به کسب‌وکار را نمایان خواهد کرد.

معرفی ارز دیجیتال روبل به بازار

همچنین بانک مرکزی انتظار دارد تا سال ۲۰۲۵ در کنار ادغام واسطه‌های مالی غیر بانکی، پلتفرم‌های مالی و ساختار تبادل نوع آفلاین روبل دیجیتال را هم معرفی کند. بانک روسیه ذکر کرد در فرآیند مرحله‌ی معرفی کردن ارز دیجیتال روبل این فرصت را برای فعالان بازار فراهم می‌کند تا با شرایط جدید سازگار شوند. همچنین بانک روسیه با سایر بانک‌های مرکزی که ارزهای دیجیتالی خود را توسعه می‌دهند همکاری می‌کند. این همکاری به این خاطر ایت تا عملیات تبادل فرامرزی و خارجی با ارزهای دیجیتال را انجام دهند. همانطور که قبلاً توسط کوین تلگراف گزارش شده بود، روسیه اولین آزمایش‌های روبل دیجیتال خود را در فوریه ۲۰۲۲ آغاز کرده است. به دنبال آن نقشه CBDC رسمی خود را سال گذشته منتشر کرده است.
بانک روسیه قبلاً یک گروه از دوازده بانک برای آزمایش روبل دیجیتال تشکیل داده است. این بانک‌ها شامل عمده غول‌های بانکی همچون Sber، VTB، بانک Tinkoff و دیگر بانک‌ها می‌شوند. در حالی که روسیه با برنامه‌های عرضه CBDC همگام است، تا حدودی از اهداف خود برای تنظیم صنعت رمزارز (Cryptocurrency) عقب مانده است. رئیس جمهور پوتین چندین بار خواستار تصویب مقررات ارزهای دیجیتال قبل از تصویب قانون رمزنگاری خود «در مورد دارایی‌های مالی دیجیتال» شد که تغییر چندانی نکرد زیرا هنوز بسیاری از جنبه‌های نظارتی مانند استخراج رمز‌ارز، مالیات و موارد دیگر را ندارد.

منبع: Cointelegraph: Bitcoin, Ethereum, Crypto News & Price Indexes.
لینک خبر: Russia plans to roll out digital ruble across all banks in 2024 (cointelegraph.com).

اگر این مطلب برای شما مفید بود پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را هم مطالعه کنید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *