استیبل‌کوین بر پایه یورو
استیبل‌کوین یورو
استیبل‌ کوین یورو

شرکت آمریکایی سیرکل (Circle) یک استیبل کوین تنظیم شده را، راه‌اندازی کرده است که به یورو وابسته است اما استیبل کوین یورو برای مناطق دارای واحد پول یورو چه معنی‌ای می‌دهد؟ ارزش بازار هر تتر (USDT) برابر با یک دلار آمریکا است که در حال حاضر بیش از ۶۵ میلیارد دلار است. یو‌اس‌دی‌کوین (USDC)، استیبل‌کوین دیگری است که پشتوانه آن دلار آمریکا است و نزدیک به ۵۵ میلیارد دلار است. بعضی از گزارش‌ها تخمین می‌زنند که مجموع ارزش بازار استیبل‌کوین‌های با پشتوانه دلار آمریکا بیش از ۱۶۰ میلیارد دلار است.
علی‌رغم این موفقیت‌های استیبل‌کوین‌های بر پایه دلار، هیچ استیبل کوین یورو وجود نداشته است که حتی از نظر اندازه با نمونه‌های دلاری قابل مقایسه باشد. با پایان یافتن ماه ژوئن، شرکت سیرکل مستقر در آمریکا اعلام کرد که استیبل‌کوین یورویی خود را با نام یورو‌کوین (EUROC) بر روی بلاک چین اتریوم (ETH) راه‌اندازی می‌کند.

کارشناس دی‌فای (DeFi) می‌گوید:

تقاضا برای استیبل کوین یورو بسیار زیاد است.

استیبل‌کوین یورویی

با یک استیبل‌کوین بر پایه یورو، در آینده امکان نقل و انتقالات یورویی در سرتاسر جهان بدون هیچ مشکلی امکان‌پذیر خواهد شد، همانطور که در حال حاضر این قضیه در مورد دلار آمریکا صدق می‌کند.
به جای کسب و کارهای مستقر در اروپا، سیرکل انتخاب کرد که موضوع استیبل‌کوین یورو را از طریق بانک سیلورگیت (Silvergate) ایالات‌متحده برنامه‌ریزی کند.

اما سوالاتی پیش می‌آید

  • آیا برای یک کوین دیجیتال اروپایی که صدور آن به خارج از اروپا گره خورده باشد، این کار مجاز است؟
  • تنظیم‌کنندگان اروپایی چگونه واکنش نشان می‌دهند؟
  • آیا سیرکل می‌تواند به سادگی مقررات دارایی‌های رمزنگاری شده در بازارهای آینده یا میکا (MiCA) را نادیده بگیرد و استیبل‌کوین را خارج از اتحادیه اروپا اجرا کند؟
  • چرا هنوز استیبل‌کوین اصلی یورو وجود ندارد؟

کوین‌تلگراف اوف‌ دویچ (Cointelegraph auf Deutsch) این سوال‌ها را از پاتریک هانسن پرسید، او تا همین اواخر رئیس سابق بلاک‌چین (Blockchain) در اتحادیه دیجیتال آلمان بیت‌کام (Bitkom) و رئیس استراتژی و توسعه در آنستاپبل فایننس (Unstoppable Finance) بود. اکنون هانسن به شرکت‌هایی همچون پریسایت کپیتال (Presight Capital) و گروه بنیان‌گذاران بلاک‌چین مشاوره می‌دهد و با  پارلمان اروپا در ارتباط است.

استیبل‌کوین یورو صادر شده، خارج از اتحادیه اروپا

بانک مرکزی اروپا (ECB) گزینه‌های خود را برای راه‌اندازی یورو دیجیتال باز نگه می‌دارد. اگرچه، هنوز برای پاتریک هانسن روشن نیست که بانک مرکزی اروپا قصد دارد که با یورو دیجیتال صادر شده دقیقاً چه چیزی را بدست آورد، خواه تبدیل شدن به نوعی پول نقد دیجیتال یا بهتر است بگوییم یک گزینه جدید برای پرداخت. او گفت:

ارزیابی کردن این پروژه کار بسیار سختی است.

اگرچه هانسن اساساً فکر می‌کند که شرکت‌های شخصی‌ای که توسط سیاست‌گذاران رهبری و نظارت می‌شوند، برای آوردن نوآوری‌ به سیستم مالی فعلی مناسب‌تر هستند. به گفته او، بانک‌های اروپایی در سال‌های پیش رو بسیار فعال‌تر می‌شوند:

فکر می‌کنم که در حال حاضر دو چیز خاص مانع آن‌ها می‌شود، اول اینکه بانک‌ها می‌خواهند برای مقررات میکا صبر کنند و دوم برنامه‌های خاص بانک مرکزی اروپا برای یورو دیجیتالی هنوز مشخص نیستند.

به این دلیل است که هانسن یکی از بزرگترین طرفداران تصمیم سیرکل برای راه‌اندازی یک استیبل‌کوین یورویی است. یورو حدود ۴۰٪ از پرداخت‌های سوئیفت (SWIFT) و ۲۰٪ از ذخایر خارجی جهان را تشکیل می‌دهد، اما فقط ۰.۲٪ از سرمایه بازار استیبل‌کوین جهانی است و تغییر این وضعیت به نفع اتحادیه اروپا و منطقه یورو است. هانسن گفت:

یورو‌کوین قدمی امیدبخش در این جهت است.

با خواندن این مقاله همه‌چیز را درباره استیبل‌کوین‌ها بدانید: استیبل کوین‌ (راهنمای کامل)

تنظیم میکا اجتناب ناپذیر است

از نظر هانسن، از آنجایی که این استیبل کوین یورو است میکا به طور خودکار وارد اروپا می‌شود. سیرکل نمی‌تواند از درخواست برای مجوزهای مناسب در اتحادیه اروپا و داشتن یورو‌کوین تحت نظارت مسئولین اتحادیه اروپا اجتناب کند. اما هانسن فکر می‌کند که قصد سیرکل نیز همین است. به گفته هانسن، سیرکل احتمالاً یک نهاد قانونی اروپایی را تشکیل می‌دهد و سپس برای مجوز پول الکترونیکی درخواست می‌دهد، که این یک پیش‌نیاز برای صادر کردن توکن‌های پول الکترونیکی است. البته این موضوع به این بستگی دارد که این کوین چقدر پذیرش شود، یورو‌کوین در حال حاضر در دسته توکن‌های پول الکترونیک قابل‌ملاحظه در میکا قرار می‌گیرد، که این امر باز هم مستلزم ذخایر سرمایه، نقدینگی و الزامات قابلیت همکاری بیشتری است.
همچنین از نظر تئوری سیرکل می‌تواند از چتر مسئولیت یک موسسه پول الکترونیکی موجود استفاده کند و با آن همکاری کند. این فرآیند از نظر عملیاتی و قانونی کمی پیچیده‌تر از قبل خواهد بود. هانسن توضیح داد و اضافه کرد:

قرار است استیبل‌کوین یورو سیرکل به صورت یک به یک با یوروهای سپرده شده در حساب‌های بانکی پشتیبانی شود. اگرچه، ذخایر به‌وسیله بانک سیلورگیت ایالات متحده نگهداری می‌شوند درحالی‌که سیرکل خودش هم در ایالات متحده مستقر است.

پس چگونه یورو کوین جدید می‌تواند با مقررات آتی میکا تنظیم شود؟

از نظر یو‌اس‌دی کوین، استیبل‌کوین اولیه سیرکل وابسته به دلار آمریکا بود، سیرکل می‌تواند از درخواست کردن برای یک مجوز میکا خودداری کند. برای مثال، این استیبل‌کوین‌های تنظیم نشده ممکن است به وسیله مکان‌های تجارت رمز‌ارز در اتحادیه اروپا زمان طولانی‌ای در لیست قرار نگیرند و نیاز به سنجیده شدن در اینجا داشته باشند. اگرچه، من هیچ راهی را نمی‌بینم که یوروکوین بتواند میکا را دور بزند.

به گفته هانسن:

مقررات می‌توانند اطمینان حقوقی، اعتماد و پذیرش را ارتقا دهند اما از طرف دیگر، می‌توانند موانع زیادی را برای ورود به بازار ایجاد کنند.

هانسن در جای دیگری می‌گوید:

در حوزه استیبل‌کوین‌ها و ان‌اف‌‌تی (NFT)، میکا پا را فراتر می‌گذارد و تهدید می‌کند که به یک مانع اصلی برای بیشتر شرکت‌ها تبدیل می‌شود.

هنوز استیبل کوین یورو قابل توجهی وجود ندارد

چالش‌های تنظیم‌شده، ضعف یورو و اولین مزیت استیبل‌کوین‌های مبتنی بر دلار آمریکا مانند تتر و یو‌اس‌دی‌کوین نقش مهمی ایفا می‌کنند. اثرات شبکه استیبل کوین‌ها به قدری قابل توجه است که بسیاری از اروپایی‌ها هم برای راحتی کار از استیبل‌کوین‌های وابسته به دلار آمریکا (استیل کوین دلار) استفاده می‌کنند. به علاوه، نوسانات دارایی‌های رمز‌ارز غالباً بالا است و بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد نسبتاً به خطر استفاده دلار ایالات متحده در بازار فارکس بی‌توجه هستند.
هانسن گفت:

به نظر می‌رسد استیبل‌کوین‌های یورو موجود کم مورد استفاده قرار بگیرند.

با توجه به گفته‌های هانسن دلایل متعددی برای این امر وجود دارد. نرخ‌های بهره منفی بر سپرده‌های بانکی در اروپا، مدل‌های کسب‌وکار مجازی استیبل‌کوین با پشتوانه ذخیره را عملاً غیرممکن کرده‌اند.

اگرچه، اساساً به طور گسترده تقاضا برای استفاده استیبل‌کوین یورو بسیار زیاد است و بسیاری از نکات بالا در ماه‌های آتی بهتر خواهند شد.

اینکه آیا یوروکوین به فروش زیادی مشابه یو‌اس‌دی‌کوین خواهد رسید یا نه، توسط بازار تصمیم گرفته خواهد شد. هانسن گفت:

تقاضا، علی‌الخصوص از موسسه‌های مالی بزرگتر برای یک استیبل‌کوین یورو قابل‌اعتماد و مورد تأیید نظارتی بالا است.

اگرچه، او مطمئن است که استیبل کوین های یورو قادر به ادامه دادن با استیبل‌کوین‌های دلار ایالات متحده نخواهند بود و بیان می‌کند یورو به دلایل مختلفی نمی‌تواند حتی در خارج از جهان رمز‌ارز این کار را انجام دهد. اما هانسن گفت:

آن دسته از استیبل کوین های یورویی‌ای که موانع میکا را برطرف می‌کنند پذیرش و استفاده قوی‌ای را می‌بینند (زیاد استفاده خواهند شد) و همزمان با افزایش سهم بازار کلی استیبل‌کوین‌های یورو، پذیرش و استفاده قوی‌ای خواهند داشت (مورد قبول عموم قرار خواهند گرفت).

او اضافه کرد:

یو‌اس‌دی کوین در بازار مالی غیرمتمرکز رتبه یک بلامنازع استیبل‌کوین‌ها است. از این رو، این شانس خوبی است که احتمالا یورو‌کوین هم در آنجا یک نقش خوب را بازی خواهد کرد. به هر حال، من خوشحال خواهم شد که هر چه بیشتر و بیشتر استخر نقدینگی بر پایه یورو و موقعیت‌های سرمایه‌گذاری یورو در فضای دیفای را ببینم.

استیبل کوین یورو

منبع: Cointelegraph: Bitcoin, Ethereum, Crypto News & Price Indexes.
لینک خبر: Demand for widely used euro stablecoin is huge, says DeFi expert (cointelegraph.com).

آگر این مطلب برای شما مفید بود پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ زیر را هم مطالعه کنید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *