مالکان بیشترین بیت‌کوین

با اینکه بلاک‌چین (Blockchain) بیت‌کوین در معرض دید عموم است، اما دانستن اینکه چه کسی بیشترین بیت‌کوین (BTC) را در سال ۲۰۲۲ دارد، آنطور که به نظر می‌رسد آسان نیست. یکی از ویژگی‌های اصلی بلاکچین بیت‌کوین شفافیت آن است. بیت‌کوین اجازه می‌دهد هر کسی تمامی تراکنشهایی را که تاکنون در شبکه ساخته شده است ببینند و درستی هر آدرس موجود را بررسی کنند. به دلیل وجود این شفافیت است که ما قادر خواهیم بود که بیشترین دارنده بیت کوین را در سال ۲۰۲۲ بشناسیم. خیلی مهم است که ببینیم چه کسی بیشترین بیت کوین را در اختیار دارد، زیرا عرضه‌ی این ارز دیجیتال به ۲۱ میلیون سکه محدود شده است. در ماه فوریه، کیم گراور (Kim Grauer) مدیر تحقیقات در شرکت پزشکی قانونی بلاک‌چین چینالیسیس (Chainalysis) به کوین تلگراف گفت:

برآورد شده که ۳.۷ میلیون دلار بیت‌کوین از دست رفته است و این امر به طور موثری عرضه در گردش ارز دیجیتال را کاهش می‌دهد.

کارشناسان تخمین می‌زنند که با افزایش پذیرش بیت‌کوین، تقاضا برای آن به شدت افزایش خواهد یافت. همانطور که تخمین زده شده است ۳.۷ میلیون سکه از بین رفته است و مقدار قابل توجهی توسط سرمایه‌گذاران اولیه در زنجیره نگهداری می‌شود‌. این اتفاق آنچه ممکن است در پی داشته باشد یک شوک عرضه است. چنین شوکی تنها در صورتی می‌تواند تحقق یابد که تقاضا در آینده به‌شدت افزایش یابد. کسانی که بیشترین بیت‌کوین را دارند، از چنین شوکی بسیار سود خواهند برد. علاوه بر این، عرضه قابل توجهی که توسط یک سازمان نگهداری می‌شود، به عنوان یک ریسک تلقی می‌شود. زیرا اگر آن سازمان به فروش غنیمت خود در بازار پایان دهد، می‌تواند منجر به کاهش قابل توجهی شود.

چه کسی بیشترین بیت‌کوین را در اختیار دارد؟

نهادی که به طور گسترده پذیرفته شده است که بیشترین بیت‌کوین را در اختیار دارد، خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو است. اعتقاد بر این است که ناکاموتو حدود ۱.۱ میلیون بیت‌کوین دارد و در طول سالها هرگز از آن‌ها استفاده نکرده‌ که منجر به چندین نظریه در مورد هویت و موقعیت آنها شده است. مقدار قابل توجهی تجزیه و تحلیل برای تعیین تعداد سکه‌های ناکاموتو انجام شده است. پس از به وجود آمدن بیت‌کوین با استخراج بلوک پیدایش در آن زمان ناکاموتو تعداد قابل توجهی از بلوک‌ها را از طریق سخت‌افزار خود استخراج کرد که پاداش هر بلوک ۵۰ بیت‌کوین بود. ناکاموتو همیشه از آدرس‌های متفاوت بیت‌کوین استفاده می‌کرد و در سال ۲۰۱۰ ناپدید شد. مشخص نیست که آن‌ها چند بلوک استخراج کرده‌اند زیرا سایر پذیرندگان اولیه نیز خیلی زود وارد عمل شدند.
برآوردهای پایین‌تر اشاره می‌کنند که ناکاموتو حدود ۷۵۰،۰۰۰ بیت‌کوین دارد. در حالی که دارایی دقیق ناکاموتو کاملاً مشخص نیست، دارایی‌های شرکت‌های سهامی عام، دولت‌ها، منابع مالی و سایر سازمان‌ها شفاف هستند. شرکت‌های عمومی و خصوصی دارنده بیت‌کوین با گذشت زمان، چندین سازمان بیت‌کوین را به ترازنامه خود اضافه کردند. قابل توجه‌ترین شرکت هوش تجاری میکرواستراتژی (MicroStrategy) است که پس از اولین سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتال در آگوست ۲۰۲۰، میزان ۱۲۹،۲۱۸ بیت‌کوین جمع‌آوری کرد.

مدیر عامل شرکت، مایکل سایلر، استراتژی بیت‌کوین شرکت را در سراسر بازار نزولی دو برابر کرده و گفته است:

میکرواستراتژی قصد دارد بیت کوین را “از طریق ناملایمات” حفظ کند.

اوایل سال ۲۰۲۱ احتمالاً به لطف نفوذ سیلر، ایلان ماسک سازنده خودروهای الکتریکی تسلا نیز در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرد. مدیرعامل تسلا با ریسک ۱.۵ میلیارد دلاری 43,200 بیت‌کوین خریداری کرد. تخمین زده می‌شود که شرکت‌های دولتی در مجموع ۲۶۸،۲۷۱ بیت‌کوین، معادل بیش از ۱.۲۷ درصد از کل عرضه بیت‌کوین دارند. شرکت‌های خصوصی دارنده بیشترین مقدار بیت‌کوین عبارتند از شرکت نرم‌افزار ای‌اُ‌اس‌آی‌اُ بلاک‌دات‌وان (EOSIO Block.one) که دارای ۱۴۰،۰۰۰ بیت‌کوین است، بنیاد تزوس با ۱۷،۵۰۰ بیت کوین و گروه هولدینگ استون ریج (Stone Ridge Holdings Group) با ۱۰،۰۰۰ بیت‌کوین، شرکت مس‌میوچوال (MassMutual) هم با ۳،۵۰۰ بیتکوین در مرحله بعدی قرار می‌گیرد. در مجموع، طبق گزارش‌ها، شرکت‌های خصوصی ۲۰۲،۰۶۸ بیت‌کوین دارند.

کشور دارنده بیشترین بیت‌کوین

چندین کشور نیز هستند که بیت‌کوین در اختیار دارند، اما ال سالوادور کشوری است که با ۲،۳۰۱ عدد بیت‌کوین بیشترین مقدار بیت کوین را در خزانه خود در اختیار دارد. این کشور در سپتامبر ۲۰۲۱ این ارز دیجیتال را به عنوان ارز قانونی انتخاب کرد و بارها در آن سرمایه‌گذاری کرده است. این کشور در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد یک شهر بیت‌کوین با استفاده از انرژی یک آتشفشان است.

منابع مالی دارنده بیت‌کوین

بزرگترین منبع مالی دارای بیت‌کوین، بیت‌کوین تراست گری‌اسکیلس (Grayscale’s Bitcoin Trust) است که دارای ۶۴۳،۵۷۲ بیت‌کوین است که معادل بیش از ۳ درصد از عرضه در گردش ارز دیجیتال است. بعد از آن کوین‌شیرز (CoinShares) است که حدود ۴۲،۹۸۰ بیت‌کوین را از طریق محصولات مبادله‌ای ارائه‌دهنده اکس‌بی‌تی (XBT) در اختیار دارد.

برای توضیحات بیشتر این پست را مطالعه کنید: رمز ارز چیست؟ راهنمای تازه‌کارها

بزرگترین دارندگان شخصی بیت‌کوین

چانک‌پنگ ژائو (Changpeng Zhao) بنیان‌گذار و مدیرعامل صرافی پیشرو ارزهای دیجیتال بایننس (Binance)، گفته می‌شود که در ژانویه ۲۰۲۲ دارایی خالص ۹۶ میلیارد دلاری داشته است. با این برآورد که طبق گزارش‌ها، شامل بیت‌کوین و بایننس‌کوین نیست. مدیر‌عامل شرکت بارها گفته است که هیچ ارز فیاتی ندارد، که به معنای ذخایر قابل توجه بیت کوین و بایننس‌کوین است. در حالیکه ارقام دقیق مشخص نیست، اما می‌توان تصور کرد که ژائو در میان کسانی است که مقدار قابل توجهی بیت‌کوین را در اختیار دارند. دیگر دارندگان بزرگ و معروف بیت‌کوین تایلر و کامرون وینکلووس هستند. کسانی که میلیون‌ها دلار از طریق شکایتشان علیه فیسبوک کسب کرده‌اند و آن را در ارزهای رمزنگاری شده سرمایه‌گذاری کردند و تبدیل به یکی از اولین میلیاردرهای بیت‌کوین شدند. طبق گفته‌ها این دو نفر ۱٪ از کل بیت‌کوین در گردش را دارا هستند.
تیم دریپر سرمایه‌گذار خطرپذیرِ مستقر در سیلیکون ولی، حداقل ۳۰،۰۰۰ بیت‌کوین را در سال ۲۰۱۴ خریداری کرده است. او این سکه‌ها را از حراجی‌ای که توسط مقامات ایالات‌متحده برگزار شده بود خریداری کرد. این خرید پس از توقیف وجوه از بازار دارک‌نت (darknet) منقرض شده جاده ابریشم (Silk Road) انجام‌ شد. سایر افرادی که گمان می‌رود مقادیر زیادی بیت کوین دارند عبارتند از: بری سیلبرت (مدیر عامل گروه ارز دیجیتال)، سم بنکمن-فرید (مدیر عامل FTX)، سیلر و برایان آرمسترانگ (مدیر عامل کوین بیس). دارایی دقیق آنها – اگر حتی بیت‌کوین را در اختیار دارند – ناشناخته است.

رشد نگهدارنده بیت‌کوین و عرضه آن

ابرز بارت (Abra’s Barhydt) گفت:

سرمایه‌گذاران بیت‌کوین و اتر (ETH) باید حداقل افق زمانی ۵ تا ۷ سال یا بیشتر داشته باشند و باید با توجه به نوسانات ذاتی در ارزش‌گذاری فناوری‌های رو به رشد فزاینده فرض کنند که این سرمایه‌ها حداقل برای پنج سال قفل شده‌اند.

کنت بارتون، رهبر توکنومیکس (Tokenomics) در شیپ‌شیفت دائو (ShapeShift DAO)، به کوین‌تلگراف گفت:

بازارهای نزولی از لحاظ تاریخی زمان بسیار خوبی برای خرید بیت‌کوین با قیمت‌های نسبتا پایین بوده‌اند، حتی اگر هیچ تضمینی وجود نداشته باشد که قیمت‌ها دوباره افزایش یابند.

پس اکر قصد سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال بیت‌کوین را دارید، گفته ابرز بارت را فراموش نکنید که برای بدست‌آوردن سود در این بازار باید صبری بین ۵ تا ۷ سال داشته باشید.

سایت ایستگاه ارز، صرفاً یک سایت آموزشی، خبری و تحلیلی است که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و به هیچ‌وجه به مخاطبان پیشنهاد خرید یا سرمایه‌گذاری نمی‌دهد. پس، قبل از هر خرید یا سرمایه‌گذاری ارز مورد نظرتان را از همه‌ی جوانب بررسی کنید.

مقاله پیشنهادی برای شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *