از زمان‌های بسیار قدیم پول به شکل‌های مختلفی وجود داشته و به مرور زمان تغییرات بسیار زیادی کرده است. بخصوص تاثیرات بسیار حیاتی در زندگی همه‌ی ما داشته است اما، همیشه یک سوال وجود داشته که بهترین و امن‌ترین نوع پول کدام است؟ با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش تقاضا در سرمایه‌گذاری بین مردم هر روز با نوع‌های جدید پول آشنا می‌شویم (مانند طلا در قدیم) و با توجه به اضافه شدن رمزارزها به‌عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری مثل همیشه سوال این است که:

آیا سرمایه‌گذاری در رمزارز‌ها بهتر است یا همان روش‌های قدیمی همچون طلا؟

در این مقاله به یه سری نکته‌ها می‌پردازیم که به تصمیم شما برای سرمایه‌گذاری در طلا یا رمزارزها کمک می‌کند.

1- نگهداری کدام سرمایه‌گذاری چالش کمتری دارد؟

همیشه زمانی که به بحث سرمایه‌گذاری می‌رسید اولین و مهم ترین نکته نگهداری آسان و ایمن است. یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن بانک‌ها در قدیم، وجود دزد‌های بسیاری بود که طلا‌های مردم را به غارت می‌بردند. اما با به وجود آمدن بانک این مشکل کم‌کم رفع شد و در ازای طلایی که شما به بانک می‌دادید به شما ورقه‌ای داده می‌شد. برای اینکه تأیید کند شما مالک مقداری طلا در آن بانک هستید و کم‌کم با این روش پول‌های کاغذی به وجود آمدند.
ولی همچنان با وجود بانک باز هم خطرات و سختی‌هایی در رابطه با سرمایه‌گذاری در طلا و نگهداری آن وجود دارد، و گزینه امنی برای نگهداری طلا مثل بانک وجود ندارد. اما برای رمزارز‍‌ها گزینه‌های بسیاری وجود دارد که از امن‌ترین آن‌ها می‌توان به کیف پول‌های ارزهای‌ دیجیتال اشاره کرد.

برای مطالعه درباره کیف پول‌های دیجیتال این مقاله (قسمت کیف پول) را بخوانید: انواع کیف پول بیت‌کوین

2- سرمایه‌گذاری قابل معامله

زمانی که به استفاده از پول می‌رسد همیشه برگ برنده با نوعی از پول است که در کمترین هزینه و زمان باعث انجام شدن معامله بشود.

Vitalik Buterin مدیرعامل اتریوم گفت:

طلا هنگام انجام معامله بسیار ناخوشایند و استفاده از آن دشوار است.
اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی و وب3 شما این فرصت را دارید که فقط با یک کلیک بر روی موبایل خود یک معامله را در کمترین هزینه و زمان انجام بدید.

3- پذیرش

با وجود تمام این استدلال‌ها یکی از مهم ترین فاکتور‌ها پذیرش است که Vitalik Buterin درباره آن می‌گوید:

طلا به مقدار قابل توجهی کمتر از رمزارز‌ها پذیرش دارد، و این به طور کلی به طلا امنیت زیادی می‌دهد.
اگر یک دید کلی از وضعیت داشته باشیم، افراد بسیار زیادی در نقاط جهان صاحب رمزارز‌ها هستند و طبق بررسی‌های انجام شده بیشتر افراد صاحب رمزارز هستند تا طلای فیزیکی.

حدود 145 میلیون بزرگسال آمریکایی می‌گویند که صاحب رمزارز هستند یا در گذشته روی رمزارز‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این 56 درصد از جمعیت بزرگسالان ایالات متحده است.

4- همبستگی

gold or crypto

در زمان بسیار طولانی روندهای طلا و بیتکوین به شکل کاملا متفاوتی حرکت می‌کردند. با این حال همانطور که در سال 2022 دیدیم بیتکوین، حداقل به صورت ضعیف با طلا همبستگی پیدا کرد اما نه به طور مستقیم.
این همبستگی بیشتر مربوط می‌شود به سیاست‌های مالی فدرال‌رزرو که به طور مستقیم تأثیر بسیار زیادی بر روی طلا و فلزات ارزشمند و رمز‌ارزها دارد.
نتیجه: طلا همیشه به عنوان یکی از بهترین safe haven (دارایی‌های امن) است و خواهد بود. طلا همچنین یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری بلند مدت است اما باز هم بهتر است تمام دارایی‌های خود را در یک سبد نگذارید.

در پایان می‌بینیم که طلا و رمزارز هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و سرمایه‌گذار باید با مطالعه و بررسی بازارها در بهترین گزینه در زمان خود سرمایه‌گذاری کند. سایت ایستگاه ارز، صرفاً یک سایت آموزشی، خبری و تحلیلی است که در زمینه بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند. ایستگاه ارز به هیچ‌وجه به مخاطبان پیشنهاد خرید یا سرمایه‌گذاری نمی‌دهد. پس، قبل از هر خرید یا سرمایه‌گذاری، ارز مورد نظرتان را از همه‌ی جوانب بررسی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *