قبل از ورشکستگی FTX – برای زمان طولانی کلا‍ً دو صرافی رمز‌ارز وجود داشت و مردم برای خرید و فروش رمزارز از آن دو استفاده می‌کردند. این دو صرافی باینانس و FTX هستند. میان دو مدیرعامل این صرافی‌ها یعنی سم بنکمن فراید و چانگ‌پنگ ژائو از قدیم تنش زیادی وجود داشته است. اما چرا این تنش مهم است؟

حدوداً دو هفته پیش از طرف کوین‌دسک مقاله‌ای چاپ شد که از جزئیات ترازنامه صرافی FTX خبر می‌داد. در این مقاله‌ جزئیات ترازنامه صرافی FTX نشان می‌داد که صرافی FTX دارای سرمایه بسیار زیادی است. اما حجم زیادی از این سرمایه در پروژه‌های مختلفی همچون solana (SOL) و… بصورت توکن‌های بومی قفل شده است. که به این معنی است که صرافی FTX نمی‌تواند در زمانی که می‌خواهد این توکن‌‎های بومی را به پول‌ نقد تبدیل کند. این موضوع باعث ترس و شک بین مردم شد به دو دلیل.

صرافی FTX
  1. قفل‌‌ بودن حجم زیادی از سرمایه صرافی FTX در توکن‌های بومی.
  2. کم‌ارزش بودن توکن‌های بومی که سرمایه صرافی FTX درگیر آن بود.

وب‌سایت dirty bubble media که قبل از ورشکستگی celsius آن‌ را پیش‌بینی کرده بود گفت:

صرافی FTX ممکن است ورشکسته باشد به این دلیل که حجم زیادی از سرمایه آن‌ها توکن‌های بی‌ارزش است و اگر تمامی مشتریان صرافی FTX سعی کنند همزمان سرمایه خود را نقد کنند ممکن است صرافی FTX ورشکسته شود چون توانایی پرداخت به همه‌‍‌ی مشتریان را ندارد.

اما این تنش به اینجا ختم نشد.


در 6 نوامبر سال 2022 چانگ‌پنگ ژائو مدیر‌عامل باینانس طی یک توئیت اعلام کرد:

به دلیل افشاگری اخیر که به دسته همه‌ی ما رسیده ما تصمیم بر این داریم که تمام توکن های FTT (توکن اختصاصی صرافیFTX) موجود در صرافی خود را نقد کنیم.

تکذیب ورشکستگی FTX

از آن‌جایی که صرافی باینانس قرار بود چیزی به ارزش 2.1 میلیارد دلار توکن FTT را نقد کند و این عمل باعث ریزش شدید این توکن می‌شد باعث شد که ترس مردم از ورشکستگی صرافی FTX بیشتر بشود و شروع به برداشت سرمایه‌های خود کنند. اگرچه صرافی FTX کمی بعد از این اتفاق شروع به تکذیب خبرها کرد و آن‌ها را شایعه خواند ولی همچنان برداشت سرمایه‌ها توسط مشتریان این صرافی کاهش پیدا نمی‌کرد.
در نهایت صرافی FTX برداشت را متوقف کرد و دیگر اجازه‌ی برداشت به مشتریان خود را نداد و تمامی این اتفاق ها دست به دست هم داد و باعث ورشکستگی صرافی FTX شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *