از اواخر سال 2021 میلادی، آمریکا به دلیل سیاست‌های مالی دچار تورم شد. آیا فدرال‌رزرو و ارزهای دیجیتال تاثیری بر روی هم دارند؟ فدرال‌رزرو (بانک مرکزی آمریکا) با توجه به تورم به وجود آمده مجبور به تغییر سیاست‌‌های‌ مالی خود شد و با افزایش نرخ‌ بهره شروع به مبارزه با تورم کرد.

تاثیرات نرخ بهره

با توجه به اینکه فدرال‌رزرو برای مبارزه با تورم مجبور به افزایش نرخ بهره شد. طبیعتاً پایین آمدن تورم به قیمتی اتفاق می‌افتد که از اصلی‌ترین آنها می‌شود به افزایش آمار بیکاری و کند‌ شدن رشد‌ اقتصادی اشاره کرد.
طبیعی است که سیاست‌های مالی جدید تاثیرات قابل‌توجهی روی بازار‌های‌ مالی و ارزهای دیجیتال دارد.

تاثیرات مبارزه با تورم بر روی بازار‌ سهام و ارز‌های‌ دیجیتال

بالا رفتن نرخ‌ بهره و کند‌ شدن رشد اقتصادی باعث به وجود آمدن ترس از عدم اطمینان (Fear of uncertainty) یا شک و تردید در بازار و بین مردم می‌شود. همانطور که می‌دانید، فدرال‌رزرو و ارزهای دیجیتال دو سر این جریان هستند. افراد ترجیح می‌دهند سرمایه خود را از بازار‌های با ریسک بالا به بازارهای امن‌تر انتقال دهند. در چنین شرایطی مردم نگه‌ داشتن طلا و یا پول نقد را به هر سرمایه دیگری ترجیح می‌دهند. این خود‌‌به‌‌خود باعث رشد قیمت فلزات ارزشمند همچون طلا و نقره می‌شود.

جا‌‌به‌جایی نقدینگی

از طرف دیگر، به دلیل ترس مردم و جا‌‌به‌جایی نقدینگی از بازار‌های با ریسک بالا به بازارهای امن‌تر و یا تبدیل آن به پول نقد ارزش دلار بالا رفته و ارزش بازارهای دیگر همچون بازار سهام و ارزهای‌ دیجیتال به مرور از دست می‌رود.

شاخص دلار و تاثیر روی بیتکوین

در نمودار اول شاخص دلار را مشاهده می‌کنید که از اواخر سال 2021 با تغییر سیاست‌های مالی رو به افزایش است.


نکته: افزایش شاخص دلار (DXY) به معنای رشد اقتصاد آمریکا نیست. در این شرایط ترجیحاً به معنای افزایش تقاضا در دلار است. از طرفی به دلیل این که بازار ارزهای‌ دیجیتال یک بازار با ریسک بالا است شروع می‌کند کمکم ارزش خود را از دست دهد.

کاهش ارزش بیتکوین

در نموداربعدی کاهش ارزش بیت‌کوین بعد از شروع افزایش نرخ بهره را مشاهده می‌کنید.

نتیجه: سرمایه‌گذاری در بازار‌های سهام و ارزهای‌ دیجیتال از ریسک بالایی برخورد‌ار است و پیشنهاد می‌کنم قبل از سرمایه‌گذاری در این بازار‌ها همیشه از سیاست‌های‌ مالی تعیین شده توسط فدرال‌رزرو و اتفاق‌های در جریان (جنگ و بلاهای طبیعی) مطلع باشید و با احتیاط سرمایه‌‌گذاری کنید.

سایت ایستگاه ارز، صرفاً یک سایت آموزشی، خبری و تحلیلی است که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و به هیچ‌وجه به مخاطبان پیشنهاد خرید یا سرمایه‌گذاری نمی‌دهد. پس، قبل از هر خرید یا سرمایه‌گذاری، ارز مورد نظرتان را از همه‌ی جوانب بررسی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *