تفاوت بیت کوین و اتریوم

در چند سال گذشته، بیت‌کوین و اتریوم دو جایگاه برتر نمودار رمزارزها را از آن خود کرده‌اند. در این پست، قصد داریم تفاوت بین این دو رمز ارز را بیان ‌کنیم.

خلاصه‌ای از تفاوت بیت‌کوین و اتریوم

بیت‌کوین و اتریوم دو هدف بسیار متفاوت را دنبال می‌کنند: بیت‌کوین جایگزینی برای ارز فیات است در حالی که اتریوم یک بستر خودکفا برای برنامه‌های غیرمتمرکز است. در طول سال‌ها، بیت کوین ثابت کرده است که ذخیره ارزش بهتری است، در حالی که ارز اتریوم، روش پرداخت سریع‌تری است. برای بررسی مفصل‌تر پیشنهاد می‌شود ادامه متن را مطالعه کنید.

1. توضیح اجمالی بیت‌کوین

  • بیت‌کوین اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است.
  • بیت‌کوین توسط هیچ دولت یا بانکی کنترل نمی‌شود.
  • هدف اصلی آن ارائه جایگزینی برای ارزهای سنتی فیات از جمله دلار و یورو است.
  • تمام تراکنش‌های بیت‌کوین در یک دفترکل مجازی به نام بلاک‌چین ثبت می‌شوند که در دسترس همه است.
برای توضیحات بیشتر این پست را مطالعه کنید: بیت‏‌کوین چیست؟ راهنمای تازه‌کارها

2. توضیح اجمالی اتریوم

  • اتریوم یک بستر خودکفا برای برنامه‌های غیرمتمرکز (داپ Dapp) است که از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند.
  • با وجود آنکه هدف بیت‌کوین غیرمتمرکز کردن پول است، اتریوم امکانی را فراهم می‌کند تا تمام سابقه‌های مبتنی بر دفترکل، مانند حق رأی، ثبت خانه، سوابق پزشکی و… را غیرمتمرکز کند.
  • “اتر” (ETH) واحد پول شبکه اتریوم است و برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز یا همان داپ‌ها Dapp استفاده می‌شود. وقتی مردم بیت‌کوین را با اتریوم مقایسه می‌کنند، معمولاً به ارز اتر اشاره می‌کنند.
مقایسه بیت‌کوین و اتریوم
برای توضیحات بیشتر این پست را مطالعه کنید: اتریوم چیست و چگونه کار می‏کند؟ راهنمای تازه‌کارها

3. تفاوت بین بیت‌کوین و اتریوم

اگرچه کاربرد اصلی این دو ارز ذاتاً متفاوت است، اما همچنان می‌توانیم بیت‌کوین و اتر را از نظر فنی مقایسه کنیم:

استفاده اصلی

هدف بیت‌کوین ارائه یک جایگزین برای ارزهای فیات و ارائه یک ارز بدون مجوز است که توسط هیچ دولت یا بانکی برای آن مقرراتی تنظیم نشده است. این یک نوع “طلای دیجیتال” است. از سوی دیگر، اتریوم به عنوان یک “کامپیوتر جهانی” در نظر گرفته می‌شود که کد (یعنی قراردادهای هوشمند) را به صورت غیرمتمرکز اجرا می‌کند. اما در عمل، مسائل پیچیده‌تر است. با توجه به توسعه‌پذیری رمز ارز، هیچ یک از سکه‌ها حوزه عملیاتی مشخصی ندارند. همپوشانی قابل‌توجهی بین عملکردها و بازارهای آنها وجود دارد و هیچ امری مانع از مهاجرت کاربران نمی‌شود. به عنوان مثال، لایه‌های اضافی ساخته‌ شده بر روی بیت‌کوین امکان عملکرد قرارداد هوشمند را فراهم می‌کند. به همین ترتیب، اتریوم به یک ابزار معامله و سرمایه‌گذاری محبوب تبدیل شده است که قلمرو بیت‌کوین را به عنوان «پول اینترنتی جادویی» نقض می‌کند.

عرضه

در مجموع ۲۱ میلیون سکه بیت‌کوین عرضه شده است. انتشار بیت‌کوین در حال حاضر ۱۲.۵ سکه در هر ۱۰ دقیقه است و هر ۴ سال این مقدار نصف می‌شود. رویداد نصف شدن (دونیم کردن) همراه با سکه‌های از دست رفته در اثر خطای کاربر، در نهایت منجر به کاهش تورم ارز می‌شود. اتریوم دارای نرخ انتشار ۱۸ میلیون اتر ETH در سال است. اتریوم در حال حاضر دو اتر ETH در هر ۱۵ ثانیه منتشر می‌کند.

تفاوت‌های بلاک‌چین

بیت‌کوین بلاک‌چین  اثبات کار دارد که در حال حاضر از بلوک‌های یک مگابایتی تشکیل شده است. این بلوک‌ها به طور متوسط هر ۱۰ دقیقه یکبار توسط هش SHA-256 استخراج می‌شوند. استخراج بیت‌کوین اساساً توسط دستگاه‌های ASIC صورت می‌گیرد. بلاک‌چین بیت‌کوین می‌تواند حدود ۴.۶ تراکنش در ثانیه را پردازش کند.
اتریوم در حال حاضر دارای یک بلاک‌چین اثبات کار است، اگرچه فورک پیشنهادی آن را به اثبات سهام (PoS) تغییر می‌دهد. بلوک‌ها به طور متوسط هر ۱۵ ثانیه با هش کردن یک الگوریتم اصلاح شده “داگر هاشیموتو” استخراج می‌شوند.
این الگوریتم توسط دستگاه‌های ASIC طراحی شده است تا در برابر پردازش مقاومت کند. در نتیجه، استخراج اتریوم در درجه اول توسط کارت‌های گرافیک انجام می‌شود. بلاک‌چین اتریوم می‌تواند حدود ۲۵ تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

برای توضیحات بیشتر این پست را مطالعه کنید: بلاک‌چین چیست؟ راهنمای تازه‌کارها

توزیع اولیه:

گمان می‌رود که بیت‌کوین  در مرحله اولیه آن به طور انحصاری توسط ساتوشی ناکوموتو استخراج شده باشد. در آن زمان هیچ مانعی برای ورود سایر ماینرها وجود نداشت.  تخمین زده می‌شود که ساتوشی تقریباً ۵ درصد از کل عرضه را در اختیار دارد. از آنجایی که سکه‌های ساتوشی هنوز جابجا نشده‌اند، برخی گمان می‌کنند که ممکن است غیرقابل‌دسترس باشند. اتریوم در قالب یک  پیشنهاد اولیه سکه (ICO) توزیع شد، به موجب آن 31,529 بیت‌کوین با 60,102,216 اتر قبل از راه‌اندازی بلاک‌چین اتریوم معامله شد. تقریباً 14 میلیون دلار به این روش توسط بنیاد اتریوم جمع‌آوری شد که 12 میلیون اتر تقریباً 20 درصد از عرضه اولیه‌ به خود اعطا کرد.

زبان برنامه‌نویسی

زبان برنامه‌نویسی بیت‌کوین عمداً به پردازش تراکنش محدود می‌شود که به تورینگ ناقص Turing incomplete شناخته می‌شود. به عبارت دیگر، زبان ساده‌ای است که فقط می‌داند چگونه یک کار را انجام دهد، ارسال پول از الف به ب. نوآوری اولیه اتریوم گسترش دستورالعمل‌های اساسی بیت کوین به یک زبان برنامه‌نویسی با ویژگی‌های کامل (تورینگ کامل) بود. اتریوم زبان بسیار پیچیده‌تری است که جای خطا بیشتری به‌ جا می‌گذارد.

توسعه

بیت‌کوین پایگاه کدی دارد که از 99 مشارکت‌کننده اصلی و چندین اجرای جایگزین بهره می‌گیرد. با داشتن صدها میلیارد دارایی در معرض خطر، رویکردی محافظه‌کارانه برای توسعه دارند. همه بهبودهای پیشنهادی باید قبل از ادغام تحت بررسی همتایان و آزمایشی دقیق قرار گیرند. سرعت آهسته این فرآیند، حداقل از نظر مقیاس‌پذیری منجر به بحث داغ اندازه بلوک و ایجاد بیت‌کوین‌کش شد. اتریوم زاییده فکر ویتالیک بوترین است که توسعه اولیه آن را به همراه سه توسعه‌دهنده ماهر دیگر انجام داد. آن‌ها توانستند ایده‌هایی را از توسعه بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها بگیرند و ایده‌های جدید خودشان را وارد کنند.
برعکس بیت‌کوین، هر کسی می‌تواند قرارداد هوشمندی را که بر روی اتریوم اجرا می‌شود، عیناً کدنویسی کند. در اینجا فرصت و خطر باهم وجود دارد. برخی برآوردها تعداد اشکالات در هر خط کدنویسی قرارداد را 1  در 10 محاسبه می‌کنند. با خالی کردن DAO و بسیاری از حوادث جزئی که دیده شده است، سرمایه‌گذاری در چنین قراردادهایی بدون اینکه بررسی شوند که آیا کد مناسبی دارد یا نه می‌تواند به زیان جدی بیانجامد. برای ایمن کردن قراردادهای هوشمند قبل از اینکه آنها بتوانند با اطمینان روش‌های جدید انجام تجارت را تضمین کنند، کار بیشتری را می‌طلبد.

۴. سوالات متداول

آیا اتریوم از بیت‌کوین جلو خواهد زد؟

بسیاری از طرفداران اتریوم معتقدند ارزش بازار اتریوم از ارزش بازار بیت‌کوین پیشی خواهد گرفت. به این رویداد فلیپنینگ (flippening) می‌گویند، زیرا نقاط # 1 و # 2 نمودار رمزارز “flip” یا وارونه می‌شوند. لغت فلیپ در زبان انگلیسی به معنی غل دادن، وارونه کردن می‌باشد. در ماه ژوئن 2017 میلادی، ارزش بازار اتریوم به بیش از 80 درصد ارزش بازار بیت‌کوین رسید. این اتفاق در اصل به دلیل جاروجنجال تبلیغاتی پیشنهاد اولیه سکه (ICO) بود که از سوی اتر راه افتاده بود و منجر به افزایش تقاضای اتریوم شد. امروز، ارزش بازار اتریوم حدود 10 درصد  از کل ارزش بازار بیت‌کوین است.

چرا سرعت اتریوم از بیت‌کوین بیشتر است؟

اتریوم این امکان را فراهم می‌کند تا بلوک‌های آنکل (uncle) در بلاک‌چین گنجانده شوند. اما در بیت‌کوین، یک بلوک آنکل یا همان بلوک یتیم از اعتبار ساقط می‌شود. بنابراین، بیت‌کوین از میزان سختی شدید‌تری برای کاهش احتمال استخراج همزمان دو بلوک استفاده می‌کند.

5. نتیجه‌گیری

کدام یک بهتر است؟ بیت‌کوین یا اتریوم؟

بیت‌کوین در طول زمان ثابت کرده است که ذخیره ارزش بهتری دارد در حالی که اتر روش پرداخت سریع‌تری است. هر دو در گذشته مشکلات خود را داشته‌اند و هنوز هم با عدم قطعیت‌هایی روبرو هستند. مقایسه بیت‌کوین با اتریوم کمی شبیه مقایسه پرتقال با سیب است. با آنکه هر دو رمزارز هستند، اما ذاتاً اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند. کدام را ترجیح می دهید؟ بیت‌کوین یا اتریوم؟ لطفاً در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سایت ایستگاه ارز، صرفاً یک سایت آموزشی، خبری و تحلیلی است که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و به هیچ‌وجه به مخاطبان پیشنهاد خرید یا سرمایه‌گذاری نمی‌دهد. پس، قبل از هر خرید یا سرمایه‌گذاری، ارز مورد نظرتان را از همه‌ی جوانب بررسی کنید.

مقاله پیشنهادی برای شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *